Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամ Մայքլ Բեյթսը ուշացել է խորհրդարանի նիստից՝ ապա շատ արագ ներողություն է խնդրել և հայտարարել, որ հրաժարական է տալիս:
Ըստ նրա, նույնիսկ մի քանի րոպե ուշացումը կարգապահական խախտում է, որի համար նա պետք է պատիժ կրի: Լորդի ելույթի ավարտին լորդերի պալատը սկսել է աղմկել և չի ընդունել Բեյթսի հրաժարականի որոշումը, գրում է TJ-ն:
«5 տարի, երբ ես պատասխանում էի խորհրդարանի հարցերին կառավարության անունից, ինձ թվում էր, որ մենք պետք է պահպանենք հարգանքի և քաղաքավարության ամենաբարձր չափանիշները: Ես շատ եմ ամաչում, որ տեղում չէի, ուստի առաջարկում եմ վարչապետին ընդունել իմ հրաժարականը; Ներողություն եմ խնդրում»,-ասել է նա:
Սակայն Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հրաժարավել է ընդունել Բեյթսի հրաժարականը՝ նրա այդ արձագանքն «ավելորդ» համարելով, իսկ նրան անվանելով բարեխիղճ քաղաքական գործիչ;

Член палаты лордов Великобритании Майкл Бейтс опоздал на заседание парламента, за что оперативно извинился и заявил, что увольняется.
По его словам, пропуск даже пары минут — это дисциплинарное нарушение, за которое он должен понести наказание. В конце речи палата лордов загудела и не приняла решение Бейтса, пишет TJ.
«Все пять лет, что я отвечал на вопросы в парламенте от имени правительства, мне казалось, что мы должны придерживаться максимально высоких стандартов уважения и вежливости. Мне очень стыдно, что я был не на месте, поэтому предлагаю премьер-министру свою отставку. Прошу прощения».- сказал он.
Но премьер-министр Великобритании Тереза Мэй отказалась принимать отставку Бейтса: она назвала его реакцию «излишней», а его добросовестным политиком.