Սիրիայի քրդական ինքնապաշտպանական ուժերի մարտիկները 3 հատուկ գործողություն են իրականացրել թուրք զինվորականների դեմ Աֆրինի շրջանում: Քրդական ինքնապաշտպանական ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռեյզան Հեդուն հայտարարել է, որ 15 թուրք զինծառայող է սպանվել:
«Այսօր մեր մարտիկները 3 հատուկ գործողություն են անցկացրել թուրքական բանակի և դրան ենթարկվող ահաբեկչական խմբավորումների դեմ: Առաջինն իրականացվել է Բյուլբյուլի շրջանում, ավելի հստակ՝ Բուկի և Ալիկարու գյուղերի միջև»,–ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նախնական տվյալների, թուրքական կողմից 15 զինծառայող է սպանվել, տասնյակ վիրավորներ կան: Հեդուն հավելել է, որ թուրքական ավիացիան ինտենսիվ ավիահարվածներ է հասցրել Բյուլբյուլի և Ջանդերեսի շրջաններում, ռմբակոծվել են Ռաջու բնակավայրին հարող գյուղերը: «Վերջին տվյալներով Աֆրինի հրթիռակոծման հետևանքով 9-ամյա երեխա է մահացել, 11 մարդ վիրավորվել է»,-ասել է Հեդուն:
Ավելի վաղ Անկարան հայտարարել էր, որ «Ձիթենու ճյուղ» ռազմական գործողության շրջանակում սիրիական Աֆրինի 2 գյուղ անցել է Թուրքիայի ԶՈւ և ընդդիմադիր Սիրիայի ազատ բանակի վերահսկողության տակ:

Бойцы курдских сил самообороны провели три спецоперации против турецких военных и их союзных группировок в кантоне Африн, были убиты 15 военнослужащих и наемников. Об этом сообщил официальный представитель курдских сил самообороны Африна Рейзан Хеду.
«Сегодня наши бойцы реализовали три спецоперации против турецкой армии и подчинённых им террористических группировок. Первая проведена в районе Бюльбюль, а точнее между деревнями Буки и Аликару»,- рассказал собеседник, пишет РИА Новости.
По его предварительным данным, с турецкой стороны были убиты 15 человек, десятки были ранены.
Хеду добавил, что турецкая авиация в свою очередь нанесла интенсивные авиаудары в районе Бюльбюль и Джандерес. Кроме того, бомбардировкам подверглись ряд деревень в районе поселения Раджу, сказал он. «Также, по последним данным, в результате ракетного удара по центру Африна погиб ребенок девяти лет, 11 человек получили ранения», — добавил собеседник.
Генштаб ВС Турции 20 января объявил о начале операции «Оливковая ветвь» против формирований курдов в сирийском Африне. Премьер-министр Турции Бинали Йылдырым 21 января заявил о начале наземной операции в Африне. Одновременно с Турцией действуют боевики «Сирийской свободной армии».
Дамаск решительно осудил действия Турции в Африне, отметив, что он является неотъемлемой частью Сирии.