ԵՏՄ երկրները փետրվարի 2-ին համաձայնեցրել են մաքսազերծ առցանց առևտրի շեմերը: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:
Նվազումն աստիճանաբար է լինելու՝ 2019-ից ամսական շեմը ԵՏՄ երկրներում, այդ թվում Հայաստանում, կլինի 500 եվրո, իսկ 2020-ից կնվազի մինչև 200 եվրո:
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ այդ մակարդակը միասնական է լինելու, հակառակ դեպքում շուկան կհատվածայնացվի: Որոշումը կայացվել է, այն արդեն արտացոլվել է ԵՏՄ ակտերում», – ասել է Մեդվեդևը, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
«Մինչև ընթացիկ տարվա ավարտն առցանց առևտրի շրջանակում ներկրված մաքսազերծ ապրանքի շեմը կազմում է 1000 եվրո, 2019-ի հունվարի 1-ից՝ 500 եվրո, իսկ 2020-ի հունվարի 1-ից՝ 200 եվրո»,-ասել է ՌԴ վարչապետը:
Այժմ մաքսազերծ ապրանքի ներմուծման շեմերը ԵՏՄ տարբեր երկրներում տարբեր են՝ ՀՀ-ում 200.000 դրամ, Բելառուսում՝ 22 եվրո, Ղազախստանում՝ 1000 եվրո, Ղրղզստանում 1000 դոլար:

5 Февраль 2018 - 08:21 AMT
Страны ЕАЭС 2 февраля согласовали пороги беспошлинной интернет-торговли, соответствующее решение принято. Об этом сообщил глава российского правительства Дмитрий Медведев.
Так,снижение будет проходить поэтапно: с 2019 года ежемесячный порог в странах ЕАЭС, включая Армению, установится в размере 500 евро, а с 2020 года снизится до 200 евро.
«Мы договорились, что этот уровень естественно будет единым, иначе этот рынок будет фрагментирован. Решение такое принято, и оно уже воплотилось в акты Евразийского Союза», – сказал Медведев, пишет «Интерфакс».
«До конца текущего года порогом беспошлинной торговли для товаров, ввезенных в рамках интернет-торговли, составляет 1000 евро, с 1 января 2019 года порог устанавливается в размере 500 евро, а с 1 января 2020 года в размере 200 евро», – сообщил премьер РФ.
Сейчас пороговые значения беспошлинного ввоза в странах ЕАЭС не унифицированы: в Армении он составляет около 333 евро, в Белоруссии – 22 евро, в Казахстане — 1000 евро, в Киргизии — $1000.