5 Փետրվար 2018 - 09:27 AMT
Սիրիայում խոցված Սու-25 ռուսական ինքնաթիռի թռիչքի ցածրությունը կարող էր կապված լինել այն հանգամանքի հետ, որ Թուրքիան «այդ տարածքում անվտանգության երաշխիք էր խոստացել»: Այդ մասին հայտնում է «Կոմերսանտ» թերթն իր աղբյուրների վրա հղումով:
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է Սու-25ՍՄ ինքնաթիռի կորուստը Սիրիայի Իդլիբ գավառում՝ հետախուզական թռիչք կատարող ինքնաթիռը խոցվել է հրթիռով:
Հենց Անկարան է վերահսկում Իդլիբի կայունացման գոտին: «Թռիչքային առաջադրանքը մշակելիս կարող էին հաշվի առնել դա»,-ասել է աղբյուրը:
Ըստ զինվորականների, ինքնաթիռը խոցվել է, երբ շրջադարձ էր կատարում բավականին ցածր՝ մոտ 4000 մ բարձրության վրա:
Խոցված Սու-25-ի օդաչու Ռոման Ֆիլիպովը կարողացել է կատապուլտայից հետո ամրանալ դիրքում և որոշ ժամանակ հեռավորության վրա պահել գրոհայիններին, իսկ երբ իրավիճակն անելանելի է դարձել, նա իրեն պայթեցրել է նռնակով: Համացանցում հայտնվել է մարտի ենթադրայալ տեսագրությունը, որի վերջում հնչում է մայորի բացականչությունը. «Սա ձեզ տղաների համար»:

5 Февраль 2018 - 10:30 AMT
Низкая высота полета российского штурмовика Су-25, сбитого в Сирии, могла быть связана с тем, что Турция пообещала «гарантию безопасности на данной территории». Об этом сообщает «Коммерсантъ» со ссылкой на источники.
Штурмовик Су-25 сбили в сирийской провинции Идлиб 3 февраля. Ответственность за атаку на российский штурмовик взяла на себя террористическая группировка «Джейш ан-Наср». Было опубликовано видео сражения пилота сбитого самолета с боевиками.
Именно Анкара контролирует зону деэскалации Идлиб. «При разработке полетного задания могли положиться на это», — рассказал собеседник издания.
По словам военных, ЧП произошло при совершении маневра на достаточно низкой высоте — около четырех тысяч метров.
Су-25 сбили с помощью переносного зенитно-ракетного комплекса (ПЗРК). Находившийся за штурвалом пилот Роман Филипов катапультировался. Боевики открыли по спускавшемуся на парашюте военному огонь. Летчик смог приземлиться, найти укрытие и сообщить о своем положении поисково-спасательной службе на Хмеймиме. Филипов отстреливался от боевиков, но был вынужден подорвать себя гранатой, чтобы не быть захваченным в плен.