6 Փետրվար 2018 - 09:41 AMT
Ամերիկյան ֆոնդային բորսայում արձանագրված անկման հետևանքով աշխարհի ամենահարուստ մարդիկ $114 մլրդ են կորցրել:
Ամենից շատ կորցրել է Berkshire Hathaway ներդրումային ընկերության հիմնադիր և ղեկավար Ուորրեն Բաֆեթը: Ըստ գործակալության, նա կորցրել է $5,1 մլրդ: Berkshire Hathaway-ին է պատկանում Wells Fargo & Co բանկային ընկերության մեծ մասնաբաժինը, որի բաժնետոմսերի անկումը 9,2% է կազմել, գրում է incrussia.ru-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը զրկվել է $3,6 միլիարդից, իսկ Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը՝ $3,3 միլիարդից: Նրա կարողությունն այժմ $116,4 մլրդ է:
Բաֆեթից, Ցուկերբերգից և Բեզոսից բացի մեկ օրում ավելի քան $1 մլրդ է կորցրել 15 միլիարդատեր: Անկումն ազդել է նաև Google-ի հիմնադիրների կապիտալի վրա: Սերգեյ Բրինն ու Լարրի Փեյջը մոտ $2,3 մլրդ են կորցրել յուրաքանչյուրը:
Փետրվարի 5-ին Ամերիկայի ֆոնդային բորսան վերջին 7 տարվա ամենավատ դինամիկան է արձանագրել: Սակարկությունների ընթացքում Dow Jones-ի ինդեքսը նվազել է 4,6%-ով՝ մինչև 24 346 կետ, իսկ S&P 500 ինդեքսը 4,1%-ով՝ մինչև 2649 կետ:

6 Февраль 2018 - 14:01 AMT
Падение котировок на американском фондовом рынке сократило капиталы богатейших людей мира на $114 млрд.
Больше всего потерял основатель и руководитель инвестиционной компании Berkshire Hathaway Уоррен Баффет. Он потерял $5,1 млрд, пишет Incrussia.ru со ссылкой на агентство Bloomberg.
Berkshire Hathaway принадлежит крупная доля в банковской компании Wells Fargo & Co, акции которой обрушились на 9,2%.
Второе место в этом рейтинге занимает Марк Цукерберг. Создатель Facebook лишился $3,6 млрд. А основатель Amazon Джефф Безос лишился $3,3 млрд. Его состояние достигло оценки в $116,4 млрд.
Кроме Баффета, Цукерберга и Безоса больше $1 млрд за день лишилось еще 15 миллиардеров. Падение отразилось и на капиталах основателей Google. Сергей Брин и Ларри Пейдж потеряли примерно по $2,3 млрд.
Американский фондовый рынок накануне показал худшую динамику за семь лет. В ходе торгов индекс Dow Jones снижался на 4,6% — до 24 346 пунктов, а индекс S&P 500 уменьшался 4,1%, до 2649 пунктов.
Резкое падение на фондовом рынке США началось перед закрытием рынков. Так, промышленный индекс Dow Jones потерял тысячу пунктов за 15 минут, а его абсолютное падение на 1175 пунктов стало рекордным в истории. Индекс уже на 1,5% ниже к цене закрытия торгов 1 января.