7 Փետրվար 2018 - 11:53 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին փետրվարի 5-ին Վատիկանում ընդունել է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը: Սա Թուրքիայի նախագահի առաջին այցն էր Վատիկան 59 տարվա ընթացքում:
Սակայն, ինչպես պնդում են թուրքական ԶԼՄ-ները, Հռոմի պապն անհարգալից է վերաբերվել Էրդողանին: Հանդիպման ժամանակ, որը 1 ժամից ավելի է տևել, Թուրքիայի նախագահին աթոռ են առաջարկել, որը տարբերվում էր Ֆրանցիսկոսի հարմարավետ բազկաթոռից, գրում է BAKU.WS-ն:
Ինչպես երևում է լուսանկարում, Էրդողանին կողքի հենակներ չունեցող աթոռ են առաջարկել, ավելի ցածր ու նեղ թիկնակով, մինչդեռ Հռոմի պապն ուներ ավելի բարձր բազկաթոռ ձեռքերի համար նախատեսված հենակներով, լայն թիկնակով և ոսկեզօծ շրջանակով: Երևում է, որ սենյակում, որտեղ անցնում էր հանդիպումը, ևս մի քանի նման բազկաթոռ կար դրված, սակայն Էրդողանի համար այլ աթոռ են բերել: Տեսնելով դա՝ Էրդողանը կտրուկ է արձագանքել: Նա անհապաղ պահանջել է, որ իր աթոռը փոխարինեն Հռոմի պապի բազկաթոռին նման բազկաթոռով:
Նրա համար բերել են այդպիսի բազկաթոռ և հանդիպումը շարունակվել է:
Էրդողանն ու Հռոմի պապը մասնավորապես քննարկել են Երուսաղեմի կարգավիճակը, Անկարայի ու Վատիկանի երկկողմ հարաբերությունները, իրավիճակը Սիրիայում, միգրացիոն ճգնաժամը, ահաբեկչությունը, այլատյացության և իսլամաֆոբիայի հարցեր:

7 Февраль 2018 - 10:11 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган был принят 5 февраля в Ватикане главой Римско-католической церкви папой Франциском. Это первый визит главы Турции в Ватикан за 59 лет.
Однако, как утверждают турецкие СМИ, папа Франциск неуважительно отнесся к Эрдогану. Во время встречи Эрдогана с Папой римским, которая продолжалась более 1 часа, турецкому президенту предложили стул, отличающийся от более удобного кресла папы Франциска, пишет BAKU.WS.
Как видно на фотографиях, Эрдогану предложили стул без подлокотников и позолоченного обрамления, с более низкой и узкой спинкой, в то время как у Папы римского было более высокое кресло с подлокотниками, широкой спинкой и позолоченным обрамлением. Видно, что в комнате, где проходила встреча, стояли еще несколько подобных кресел, однако для Эрдогана принесли другой стул. Увидев это, Эрдоган резко отреагировал. Он немедленно потребовал, чтобы стул был заменен на кресло как у папы Франциска.
Ему принесли такое кресло, и встреча продолжилась.
Эрдоган обсудил с понтификом, в частности, статус Иерусалима, двусторонние отношения Анкары с Ватиканом, положение в Сирии, миграционный кризис, вопросы терроризма, ксенофобии и исламофобии.
Читайте также: Особенности гостеприимства по-эрдогановски. Как протокол Эрдогана показывает гостей турецкого президента