«Իսլամական պետության» դեմ պայքարող կոալիցիան ավիահարված է հասցրել Սիրիայի կառավարամետ ուժերին: Մոտ 100 մարտիկ է զոհվել:
Գրոհն, ըստ կոալիցիայի, պատասխան է եղել Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի (SDF) կենտրոնակայանի վրա «չհրահրված» հարձակմանը, որտեղ այդ ժամանակ ամերիկացի զինվորականներ են եղել:
«Պաշտպանելու համար կոալիցիոն և գործընկերային ուժերին՝ կոալիցիան հարված է հասցրել գրոհող ուժերին, հետ մղելու համար ԻՊ դեմ պայքարին մասնակցող գործընկերների դեմ ագրեսիայի ակտը»,-ասվում է կոալիցիայի պաշտոնական կայքում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ ABC հեռուստաալիքի, որը հղում է անում ամերիկացի պաշտոնյայի վրա, չհրապարակելով նրա անունը, կոալիցիայի ավիահարվածի հետևանքով մոտ 100 մարդ է սպանվել: Հեռուստաալիքի զրուցակիցը հայտարարել է, որ գրոհը SDF կենտրոնակայանի վրա լավ համակարգված էր, որին մասնակցել են տանկեր և հրետանի:
Պաշտոնական Դամասկոսը դեռ չի մեկնաբանել այդ տեղեկատվությունը: Պենտագոնը ստուգում է պնդումների հավաստիությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որԹուրքիան օգտագործում է «Իսլամական պետության» (ԻՊ) նախկին գրոհայիններին Սիրիայի հյուսիսում քրդերի դեմ պայքարի համար: Այդ մասին ասել է ԻՊ նախկին գրոհայիններից մեկը: «Աֆրինում YPG-ի դեմ կռվողների մեծ մասը ԻՊ-ից է»,-ասել է նա:

8 Февраль 2018 - 13:47 AMT
Коалиция по борьбе с «Исламским государством» нанесла авиаудар по проправительственным силам в Сирии.
Атака стала ответом на «неспровоцированное» нападение на штаб «Сирийских демократических сил» (SDF), в котором в это время находились американские военные.
«Для защиты коалиционных и партнерских сил коалиция нанесла удары по атакующим силам, чтобы отразить акт агрессии в отношении партнеров, участвующих в борьбе с группировкой ИГ», — говорится в официальном заявлении альянса, пишет РИА Новости со ссылкой на телеканал ABC.
В результате авиаудара сил коалиции были убиты более ста человек. Собеседник канала заявил, что атака на штаб SDF была хорошо скоординирована и в ней участвовали танки и артиллерия.
Официальный Дамаск пока никак не прокомментировал эту информацию.
США утверждают, что обстреляли сирийских военных после демонстративного продета истребителей и предупредительных выстрелов.
В гарнизоне Ат-Танф расположена одна из военных баз США в Сирии. В ней проходит обучение и вооружение боевого крыла сирийских оппозиционных сил.