12 Փետրվար 2018 - 09:03 AMT
Ադրբեջանական ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցությունը մտադիր չէ մասնակցել Ադրբեջանի նախագահի արտահերթ ընտրություններին, որոնք կայանալու են ապրիլին: Այդ մասին հայտնել են կուսակցության ներկայացուցիչները:
«Մուսավաթը» երրորդ ադրբեջանական կուսակցությունն է, որը հայտարարել է ընտրությունները բոյկոտելու մասին: Ավելի վաղ նմանատիպ հայտարարությամբ էր հանդես եկել ևս 2 ընդդիմադիր ուժ՝ Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհուրդն ու Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատի կուսակցությունը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ադրբեջանի նախագահի հերթական ընտրությունները կայանալու էին 2018-ի հոկտեմբերի 17-ին, սակայն գործող նախագահ Իլհամ Ալիևն անսպասելի արտահերթ ընտրություններ նշանակեց՝ ապրիլի 11-ին: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Ալի Հասանովը հայտարարեց, թե դա պայմանավորված է Ադրբեջանի Հանրապետության ստեղծման 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներով:
Իլհամ Ալիևը, որը ղեկավարում է Ադրբեջանն արդեն 15 տարի, նախագհ է մտադիր ընտրվել արդեն 4-րդ անգամ: Դա հնարավոր է դարձել 2009-ին սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում՝ նրան իրավունք է վերապահվում ընտրվել անսահմանափակ անգամ: 2016-ին կրկին սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը սահմանվեց 5-7 տարի: Իրավապաշտպանները կտրուկ քննադատում են այդ սահմանադրական փոփոխությունները:

Азербайджанская оппозиционная партия «Мусават» не намерена участвовать во внеочередных выборах президента, намеченных на апрель. Об этом сообщила сама партия.
«Мусават» стала третьей партией, объявившей о бойкоте выборов. Ранее с такими заявлениями выступили две другие оппозиционные политические силы – Национальный совет демократических сил и Партия народного фронта Азербайджана, пишет Deutsche Welle.
Очередные президентские выборы должны были состоятся 17 октября 2018 года. Однако дейстующий глава государства Ильхам Алиев неожиданно назначил внеочередные выборы на 11 апреля. Помощник президента Али Гасанов сообщил, что перенос связан с проведением в стране мероприятий, приуроченных к 100-летию создания Республики.
Ильхам Алиев, который правит страной почти 15 лет, будет избираться президентом уже в четвертый раз. Это стало возможным благодаря изменениям, внесенным в конституцию в 2009 году и позволяющим ему избираться неограниченное количество раз. В 2016 году в Азербайджане прошел референдум об изменении конституции, согласно которому президентский срок был продлен с пяти до семи лет. Правозащитники резко критикуют эти конституционные поправки.