13 Փետրվար 2018 - 09:39 AMT
Վրաստանի դատախազությունը դեռևս 2017-ին Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլիի արտահանձնման հարցում էր ուղարկել Լեհաստան: Այդ մասին հայտարարել է արդարադատության նախարար Տեա Ցուլուկիանին:
«2017-ին պարոն Սաակաշվիլին հյուրընկալվել էր Լեհաստանում, այն ժամանակ վրացական կողմը դիմել էր արտահանձնման խնդրանքով»,-ասել է նա վրցական Առաջին ալիքի եթերում:
Ըստ նրա, «Վրաստանը չի չեղարակել և չի չեղարկի Ուկրաինային ներկայացրած հարցումը Սաակաշվիլիի արտահանձնման վերաբերյալ»: Ըստ Ցուլուկիանիի, Կիևը 2 ելք ուներ՝ արտահանձնել Սաակաշվիլիին հայրենիք կամ արտաքսել Լեհաստան, գրում է ՌԻԱ Նովոստին: «Ուկրաինան ընտրել է երկրորդ տարբերակը»,-հավելել է նա:
«Հարցումը Լեհաստան ուղարկված է: Մենք նույն եվրոպական կոնվենցիայի մասնակիցներ ենք: Խոսքը մի քանի դատական ատյանների մասին է, ինչը ժամանակ է պահանջում: Եթե ինչ-որ ընթացք տրվի Լեհաստանում, արդեն կկարողանանք խոսել արդյունքների մասին»,-ասել է նա:
Փետրվարի 12-ին Ուկրաինայի պետսահմանապահ ծառայությունը արտաքսել է Սաակաշվիլիին Լեհաստան, այն նույն տարածքից, որով նա անցել էր Ուկրաինա 2017-ի աշնանը՝ ճեղքելով սահմանապահների ու իրավապահների պատնեշները: Լեհաստանի սահմանապահ ծառայությունը հաստատել է, որ նա Վարշավայում է: Սաակաշվիլիի կողմնակիցները հանրահավաք են անում երկրի նախագահի նստավայրի մոտ:

Грузинская прокуратура в 2017 году уже отправляла в Польшу запрос об экстрадиции экс-президента Грузии Михаила Саакашвили. Об этом заявила министр юстиции Тея Цулукиани.
«В прошлом году господин Саакашвили был в гостях в Польше, и в то время грузинская сторона обратилась и к этой стране с просьбой об экстрадиции», — сказала Цулукиани в эфире грузинского Первого канала.
По ее словам, «Грузия не снимала и не снимет запрос Украине об экстрадиции Михаила Саакашвили». Цулукиани рассказала, что у Киева было два выбора: экстрадировать Саакашвили на родину или депортировать в Польшу, пишет РИА Новости.
«Украина выбрала второй вариант», — добавила она
«Запрос об экстрадиции в Польшу направлен и там действуют те же правила. Это свежие новости, следовательно, мы не можем потребовать у Польши срочно отреагировать. В Европейских странах существует одна и та же процедура. Мы являемся членами одной и той же европейской конвенции по экстрадиции. Речь идет о нескольких судебных инстанциях, что требует времени. Если эти процедуры начнутся в Польше, мы можем говорить о каких-либо результатах», — заявила министр.
Саакашвили 12 февраля был выслан украинской госпогранслужбой в Польшу, с территории которой он осенью 2017 года попал на Украину, прорвав кордоны пограничников и правоохранителей. Погранслужба Польши подтвердила его прибытие в Варшаву. Сторонники Саакашвили проводят митинг у здания администрации президента страны. Ранее между ними и сотрудниками полиции произошли стычки, одного человека задержали.