Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ սիրիական քրդերի «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժերի ջոկատներին» սատարելու ԱՄՆ որոշումն ազդելու է Թուրքիայի պատասխան գործողությունների վրա: Այդ մասին նա ասել է խորհրդարանում ելույթի ժամանակ:
«Սիրիայում գործող քուրդ ահաբեկիչներին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու ԱՄՆ որոշումը միանշանակ մեծ ազդեցություն կունենա Անկարայի գործողությունների վրա: Կան տեղեկություններ, որ այդ աջակցությունը հասնում է 3 մլրդ դոլարի: Ես դիմում եմ ԱՄՆ քաղաքացիներին, դրանք հարկատուների փողերն են»,-ասել է Էրդողանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը A Haber հեռուստաալիքի վրա հղումով:
Ըստ Hurriyet-ի, Պենտագոնը լրացուցիչ 300 մլն դոլար է ուզել քրդական ջոկատների ուսուցման և վարժեցման համար, որոնք հսկելու են Սիրիայի սահմանը Թուրքիայի հետ:
Հունվարի 14-ին Inherent Resolve գործողության շտաբի հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ, գնդապետ Թոմաս Վիլը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն կվարժեցնի Սիրիայի սահմանապահ անվտանգության ուժերին, առավելապես քրդական «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժեր» խմբավորման անդամներից: Ըստ նրա, այդ կազմակերպության անդամ կդառնա մոտ 30.000 մարտիկ: Դա կտրուկ արձագանք ստացավ Թուրքիայում, իսկ փոխվարչապետ Բեքիր Բոզդաղը հայտարարեց, թե ԱՄՆ-ն կրակի հետ է խաղում:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что решение США продолжать поддерживать сирийских курдов из «Отрядов сил народной самообороны» (СНС) также повлияет на ответные действия республики. Об этом он сообщил во время выступления в парламенте.
«Решение США продолжать оказывать финансовую поддержку террористам из СНС в Сирии однозначно повлияет на решения и шаги Анкары. Есть информация, что размер такой помощи составит порядка $3 млрд. Я обращаюсь к гражданам США, это деньги налогоплательщиков», – сказал Эрдоган, пишет ТАСС.
По данным газеты Hurriyet, Пентагон запросил дополнительные $300 млн для обучения и тренировки формирований «Сил демократической Сирии» (СДС), основной силой которых являются СНС, для защиты границы Сирии и Турции.
14 января начальник управления по связям с общественностью штаба операции Inherent Resolve («Непоколебимая решимость»), которая осуществляется в Ираке и Сирии группой государств во главе с США, полковник Томас Вил сообщил о том, что США подготовят пограничную службу безопасности Сирии из числа бойцов преимущественно курдской коалиции «Силы демократической Сирии». По его словам, численность данной организации составит примерно 30 тыс человек.