14 Փետրվար 2018 - 11:42 AMT
Արդյունքում, տարբեր գնահատականներով, Ասադին սատարող 100-500 մարտիկ է զոհվել, այդ թվում ՌԴ քաղաքացիներ: Նրանց հստակ քանակը չի նշվում.տարբեր աղբյուրներ տարբեր թվեր են նշում՝ մի քանի հոգուց մինչև մի քանի հարյուր մարդ:
Ինչ է տեղի ունեցել
Ըստ քուրդ գեներալ Հասանի, որը գլխավորում է «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը», փետրվարի լույս 8-ի գիշերը, Ասադի կողմնակիցների տանկերի, զրահատեխնիկայի և բեռնատարների շարասյունը շարժվել է դեպի Conoco նավթագազային հանքավայր՝ Դեր Զորից դեպի արևելք 80 կմ հեռավորության վրա, Եփրատի ձախ ափին, հայտնում է The Washington Post-ը: Շարասյունը բավականին մոտեցել է «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի» և ԱՄՆ մարտիկներին և կրակ է բացել տանկերից ու հրետանուց: Ըստ քուրդ գեներալի, ԱՄՆ ավիացիան ստիպված է եղել գրոհել հարձակվողներին: Մարտը մի քանի ժամ է տևել: Գեներալ Հասանը պնդում է, որ սպանվել է մոտ 100 գրոհող, որոնց թվում «կային մի քանի ռուսներ, որոնք, հավանաբար, այն վարձկաններից են, որ կռվում են Սիրիայի ռեժիմին սատարող ուժերի շարքերում»:
Քանի ռուսաստանցի է զոհվել
Դեռևս փետրվարի 8-ից սոցցանցերում և ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ սկսեցին տարածվել Դեր Զորի մատույցներում սիրիական հակամարտությանը կառավարական ուժերի կողմից մասնակցող ռուսական «Վագներ ՄԶԿ (մասնավոր զինվորական կազմակերպություն)»-ի կորուստների մասին: ՌԴ ՊՆ-ն հայտնեց 25 վիրավորված սիրիացու մասին, սակայն չհիշատակեց ռուսաստանցիներին: Ըստ «Կոմերսանտի», դա բացատրվում է նրանով, որ զինվորականները պատասխանատու են միայն անձնակազմի գործողությունների համար, սակայն պատասխանատու չեն կամավոր զենքը վերցրածների համար:
Փետրվարի 9-ին «Վագներ ՄԶԿ»-ի ծանր կորուստների մասին հայտարարեց 2014-ին Դոնբասում ռուսամետ ուժերի հրամանատար Իգոր Ստրելկովը (Գիրկին): Նա ոչ մի բանով չի հաստատել իր խոսքերը և չի նշել աղբյուրը: Փետրվարի 13-ին Conflict Intelligence Team (CIT) հետազոտական խումբը հրապարակեց զոհված 5 ռուսների անունները: Զոհվածների հարազատներն ու ընկերները հաստատեցին այդ տեղեկությունը:
Մինչդեռ Bloomberg-ը գրում է ավելի քան 200 զոհված ռուսաստանցի վարձկանների մասին, որոնցից շատեը կռվել են Դոնբասում Ուկրաինայի ԶՈւ դեմ: Այդ մասին գործակալությանը հայտնել է իրազեկ աղբյուրը ՌԴ-ից: Սակայն, ըստ աղբյուրի, այդ օրը զոհված ռուսաստանցիների թիվը հասնում է 100-ի, 200-300 մարտիկ վիրավորվել է:
Պատճառներն ու հետևանքները
Ըստ «Կոմերսանտի» ռուսաստանյան ռազմական աղբյուրի, Դեր Զորում միջադեպի պատճառը տեղի «Ասադին սատարող խոշոր ձեռնարկատերերի ձգտումն էր» գրավել նավթի և գազի հանքերը, որոնք ԱՄՆ դաշնակից քրդերի հսկողության տակ են: Դեռ 2017-ին «Ֆոնտանկա.Ռու-ն» գրում էր, որ «Եվրոպոլիս» մասնավոր զինվորական կազմակերպության ռուսաստանցի մարտիկները , որոնք շաղկապված են «Վագներ ՄԶԿ)» հետ, պայմանագիր են կնքել Դամասկոսի հետ Սիրիայի նավթագազային ռեսուրսներն ազատագրելու և հետագայում շահագործելու վերաբերյալ:
Bloomberg-ը Դեր Զորի միջադեպն անվանել է «ամերիկացի և ռուս զինվորականների ամենաարյունահեղ բախումը սառը պատերազմի ավարտից հետո»: Ըստ քաղաքական վերլուծաբան Վլադիմիր Ֆրոլովի, կատարվածը շատ մեծ սկանդալ է և խորը միջազգային ճգնաժամի պատճառ կարող է դառնալ, «սակայն, Ռուսաստանը կձևացնի, թե ոչինչ չի պատահել»:
ՌԴ ՊՆ-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կոալիցիայի գործողությունների շրջանում ռուսաստանցի զինվորականներ չկան: Մինչդեռ, Կրեմլում ասում են, որ տվյալներ ունեն միայն ՌԴ ԶՈւ մասին, իսկ «այլ ռուսաստանցիների մասին, որոնք կարող են գտնվել Սիրիայում, իրենց ոչինչ հայտնի չէ»:
Պաշտոնապես ՌԴ իշխանությունները հերքում են արտերկրում զինված հակամարտություններին մասնակցության մասին լուրերը: Մասնավոր զինվորական կազմակերպությունների գործունեությունը երկրում արգելված է:
Ամերիկյան CNN-ը փետրվարի 13-ին ցուցադրել է Դեր Զորում միջազգային կոալիցիայի ավիահարվածի տեսագրությունը:

14 Февраль 2018 - 10:51 AMT
В результате, по разным оценкам, погибли от 100 до 500 проасадовских бойцов, в числе которых были и граждане России. Их количество не указывается точно: разные источники называют разные цифры – от нескольких человек до сотен.
Что произошло
По словам курдского генерала Хасана, возглавляющего «Демократические силы Сирии», в ночь на 8 февраля проасадовская колонна с танками, бронетехникой, артиллерией и грузовиками выдвигалась в направлении нефтегазового месторождения Conoco в 80 километрах восточнее Дейр-эз-Зора, на левом берегу реки Евфрат, сообщает The Washington Post. Колонне удалось достаточно близко подобраться к солдатам ДСС и США и открыть огонь из танков и артиллерийских орудий. По словам курдского генерала, штурмовики, истребители и беспилотники ВВС США были вынуждены атаковать наступающих. Бой продлился несколько часов. Генерал Хасан утверждает, что было ликвидировано около 100 нападавших, среди которых – «несколько русских, вероятно, из числа наемников, воюющих вместе с поддерживающими сирийский режим силами».
Сколько россиян погибло
Еще с 8 февраля в социальных сетях и СМИ стала распространяться информация о гибели под Дейр-эз-Зором бойцов российской «ЧВК (частной военной компании) Вагнера», которые участвуют в сирийском конфликте на стороне правительственных сил. Комментируя события, Минобороны РФ сообщило о 25 раненых сирийцах, но не упомянуло о россиянах. Как отмечает «Коммерсантъ», это объясняется тем, что военные несут ответственность только за действия личного состава, а не за тех, кто добровольно взял в руки оружие.
9 февраля о тяжелых потерях «ЧВК Вагнера» заявил командовавший в 2014 году пророссийскими силами в Донбассе Игорь Стрелков (Гиркин). Он не привел никаких подтверждений и не назвал источников. 13 февраля расследовательская группа Conflict Intelligence Team (CIT) назвала имена 5 погибших россиян: Алексей Ладыгин из Рязани, Станислав Матвеев и Игорь Косотуров из Асбеста Свердловской области, Владимир Логинов из Калининграда и Игорь Ананьев из Москвы, 14 февраля – еще 3-х человек: Алексей Шихов из Нижнего Новгорода, Владимир с позывным «Апостол» (фамилия неизвестна) и Руслан Гаврилов из поселка Кедровое Свердловской области. Родственники и друзья погибших подтвердили эту информацию.
Между тем, агентство Bloomberg пишет о более 200 погибших российских наемников, многие из которых также воевали против ВС Украины на Донбассе. Об этом агентству сообщили два осведомленных источника из РФ. Но по словам собеседника журналистов в Вашингтоне, количество погибших россиян в этот день составило около 100 человек, от 200 до 300 бойцов получили ранения.
Причины и следствия
По утверждению российского военного источника «Коммерсанта», причиной инцидента в провинции Дейр-эз-Зор на севере Сирии стала попытка местных «крупных предпринимателей, в данный момент поддерживающих Башара Асада», захватить нефтяные и газовые месторождения, находящиеся под контролем курдов — союзников США. Еще в 2017 году «Фонтанка.Ру» сообщала, что российские бойцы из «ЧВК Европолис», которая связана с «ЧВК Вагнера», заключили контракт с представителями Дамаска об освобождении и последующей эксплуатации нефтегазовых ресурсов Сирии.
В Bloomberg произошедшее в Дейр эз-Зоре окрестили «самым кровавым столкновением американских и российских военных после окончания холодной войны». По словам политического аналитика Владимира Фролова, произошедшее является очень большим скандалом и причиной для глубокого международного кризиса: «Однако Россия притворится, что ничего не произошло».
Минобороны РФ ранее заявило об отсутствии в районе действий коалиции российских военных. Между тем, в Кремле говорят, что располагают данными только о ВС РФ, а «данными о других россиянах, которые могут находиться в Сирии, мы не располагаем».
Официально российские власти отрицают информацию об участии в вооруженных конфликтах за рубежом. Деятельность частных военных компаний в стране запрещена и подпадает под действие двух статей Уголовного кодекса России (УК РФ): ст. 359 УК РФ (наемничество) и ст. 208 УК РФ (организация незаконного вооруженного формирования).
Американский телеканал CNN 13 февраля показал видео удара сил международной коалиции в Дейр-эз-Зоре.