15 Փետրվար 2018 - 07:42 AMT
Զրկվելով Ուկրաինայի քաղաքացիությունից՝ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին առաջիկայում Ուկրաինայում քաղաքական փոփոխությունների համար կպայքարի Նիդերլանդներից: Փետրվարի 14-ին նա Ամստերդամում փաստաթուղթ է ստացել, որը նրան իրավունք է տալիս ապրել և աշխատել Եվրամիությունում:
«Նիդերլանդներ ժամանելուն պես ինձ անձը հաստատող վկայական տվեցին, որը ԵՄ-ում բնակվելու և աշխատելու իրավունք է տալիս, դա մի քանի րոպե տևեց»,-գրել է Սաակաշվիլին իր ֆեյսբուքյյան էջում:
Սաակաշվիլին Նիդերլանդներում բնակվելու իրավունք է ստացել, քանի որ ամուսնացած է Նիդերլանդների քաղաքացի Սանդրա Ռուըլոֆսի հետ և 2 երեխա ունի, որոնք նույնպես այդ երկրի քաղաքացիներ են, գրում է Deutsche Welle-ն:
Սաակաշվիլին այժմ քաղաքացիությունից զուրկ մարդ է, քանի որ զրկվել է և Վրաստանի, և Ուկրաինայի քաղաքացիությունից:
Փետրվարի 12-ին Ուկրաինայի պետսահմանապահ ծառայությունը արտաքսել է Սաակաշվիլիին Լեհաստան, այն նույն տարածքից, որով նա անցել էր Ուկրաինա 2017-ի աշնանը՝ ճեղքելով սահմանապահների ու իրավապահների պատնեշները:
2017-ի սեպտեմբերին Սաակաշվիլին դիմել էր միգրացիոն ծառայություն՝ փախստականի կարգավիճակ ստանալու ակնկալիքով: 2018-ի հունվարի 3-ին Կիևի դատարանը մերժեց Սաակաշվիլիին փախստականի կարգավիճակի հարցում:
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը երեք տարվա ազատազրկման է դատապարտել Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլիին: Սաակաշվիլին մեղավոր է ճանաչվել պաշտոնական դիրքի չարաշահման համար՝ բարձրաստիճան մի քանի պաշտոնյաների ներում շնորհելու վերաբերյալ գործով:

15 Февраль 2018 - 07:28 AMT
Лишенный украинского гражданства бывший президент Грузии и оппозиционный политик Михаил Саакашвили впредь будет бороться за политические перемены в Украине из Нидерландов. 14 февраля лидер партии «Рух новых сил» получил в Амстердаме документ, дающий право на проживание и работу в Евросоюзе.
«Сегодня в Амстердаме, впервые за последнее время, у меня появился настоящий документ, удостоверяющий мою личность. Сразу по прибытии в Нидерланды мне вручили удостоверение личности, дающее право на проживание и работу в Евросоюзе, вся процедура заняла всего несколько минут», – написал он на своей странице в Facebook.
Михаил Саакашвили получил вид на жительство в Нидерландах, поскольку он женат на гражданке Нидерландов Сандре Рулофс и имеет от нее двоих детей, которые также граждане этой страны, пишет Deutsche Welle.
В настоящее время экс-президент Грузии является лицом без гражданства, поскольку он был лишен и грузинского, и украинского гражданства. Он прибыл в Нидерланды из Польши, куда его выдворили украинские власти днем ранее на основании соглашения о реадмиссии.
В интервью агентству AFP в Роттердаме Саакашвили поделился планами на будущее. Он, в частности, обещал продолжать борьбу против коррупции в Украине и вернуть себе украинское гражданство.
В июле 2017 года президент Украины Петр Порошенко своим указом лишил Саакашвили украинского гражданства, когда тот находился в США. В сентябре политик пересек польско-украинскую границу в окружении своих сторонников, которые фактически прорвали границу.