15 Փետրվար 2018 - 10:56 AMT
Սիրիայի Դեր Զորում ռազմական պահեստում պայթյունի հետևանքով զոհվել է ռուսական մասնավոր պահնորդական կազմակերպության 15 աշխատակից: Այդ մասին հայտնել է Լոնդոնում տեղակայված Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) իրավապաշտպան կազմակերպությունը:
Զինապահեստը, ըստ իրավապաշտպանների, գտնվում էր Թաբիա Ջազիրա բնակավայրում:
SOHR վարկածով, ռուսաստանցիները կառավարամետ ուժերի հետ փորձել են պահեստ մտնել, սակայն պայթել են ականի վրա: Ընդհանուր առմամբ, պայթյունի հետևանքով 23 մարդ է զոհվել, գրում է Meduza-ն The Guardian-ի վրա հղումով:
Մասնավոր ընկերությունը, որի աշխատակիցները զոհվել են պայթյունի հետևանքով, ըստ Syrian Observatory for Human Rights-ի, զբաղվում են Սիրիայի կառավարության հսկողության տակ գտնվող նավթի և գազի հանքավայրերի պաշտպանությամբ: Այլ մանրամասներ հայտնի չեն, այդ թվում, թե երբ է տեղի ունեցել պայթյունը:
Փետրվարի 7-ին ըստ պաշտոնապես չհաստատված տվյալների, բազում ռուսաստանցի վարձկաններ են զոհվել միջազգային կոալիցիայի ավիահարվածից: Ռազմավարական մեծ նշանակություն ունեցող և նավթով հարուստ Դեր Զոր սիրիական քաղաքի մոտ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան ավիահարված հասցրեց Դամասկոսի կողմից կռվող ուժերին: Ըստ արևմտյան ուժերի, ավիահարվածը հասցվել է ԱՄՆ աջակցությունը վայելող քուրդ մարտիկների խնդրանքով՝ նրանք պնդել են, որ իրենց գրոհում են:

15 Февраль 2018 - 10:41 AMT
В сирийской провинции Дейр-эз-Зор при взрыве на военном складе погибли 15 сотрудников российской частной охранной компании, сообщила правозащитная организация Syrian Observatory for Human Rights (SOHR), базирующаяся в Лондоне.
Склад с оружием, где произошел взрыв, расположен, по данным правозащитников, в населенном пункте Табия Джазира.
По версии SOHR, россияне вместе с бойцами проправительственных сил пытались проникнуть на склад, но подорвались на мине-растяжке. Всего, по данным правозащитников, в результате взрыва погибли 23 человека, пишет Meduza со ссылкой на The Guardian.
Частная компания, чьи сотрудники-россияне погибли при взрыве, по информации Syrian Observatory for Human Rights, занимается охраной нефтяных и газовых месторождений, которые контролируют сирийские власти.
Другие подробности произошедшего, в том числе дата, когда произошел взрыв на военном складе, не уточняются.
7 февраля в сирийской провинции Дейр-эз-Зор, по неподтвержденным официально данным, под обстрел попали наемники из России. Международная коалиция нанесла удар для поддержки своих союзников из «Сирийских демократических сил».
Разные источники сообщают, что при ударе погибли от десятков до сотен россиян, работавших в частной военной компании. Исследовательская группа Conflict Intelligence Team (CIT) объявила, что ей удалось установить имена восьмерых погибших россиян.