ՌԴ թաթարական «Տատսպիրտպրոմ» ընկերությունը 1 մլն լիտր կոնյակի դիստիլյատ կգնի Հայաստանից:
Համապատասխան թենդերը տեղադրվել է պետգնումների կայքում: Խոսքը 100.000 դեկալիտր կոնյակի դիստիլյատը Կազան տեղափոխելու մասին է: Թենդերի հաղթողը կմատուցի ծառայությունը 2018-ի ընթացքում: Պայմանագրի գինը 26 մլն ռուբլի է, ասվում է «Թաթար-ինֆորմ »-ի հաղորդագրության մեջ:
«Հայկական կոնյակը համընդհանուր ճանաչում ունի, առնվազն, ԱՊՀ երկրներում այն ամենասիրվածներից է: Հայաստանը պահպանել է կոնյակի արտադրության ավանդույթները: Չնայած, որ ֆրանսիացիները պնդում են, թե կոնյակ միայն իրենց արտադրանքը կարող է կոչվել, վերջին 20 տարում այդ տերմինը ոչ պակաս հարազատ է դարձել նաև մեզ համար: Շատ նորմալ արտադրանք է»,-ասել է ՌԴ Ալկոհոլի դաշնային և տարածաշրջանային հետազոտությունների «Ցիֆրա » կենտրոնի տնօրեն Վադիմ Դրոբիզը:
2017-ին արձանագրվել է կոնյակի արտահանման մոտ 30 % աճ:
2017 թվականին Հայաստանում կոնյակի արտադրությունը 2016 թվականի համեմատ աճել է 39,4%-ով:Ազգային վիճակակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ հաշվետու ժամանակահատվածում արտադրվել է 30 մլն լիտր կոնյակ՝ 2016թվականի 21,5 մլն -ի դիմաց:

16 Февраль 2018 - 10:57 AMT
Татарская компания «Татспиртпром» перегонит из Армении миллион литров абсолютного алкоголя. Соответствующий тендер размещен на портале госзакупок.
Речь идет о перевозке в Казань 100 тысяч декалитров коньячного дистиллята. Исполнитель должен будет оказывать услуги в течение 2018 года. Цена контракта – 26 млн рублей, пишет «Татар-информ».
«Армянский коньяк — общепризнанный, по крайней мере, в странах СНГ он один из наиболее популярных. Армения сохранила традиции производства этого коньяка. Несмотря на то что французы считают, что коньяком можно только их продукцию называть, за последние 20 лет у нас термин прижился, и для нас он не менее родной, чем для французов. Вполне нормальная продукция», — заявил директор Центра исследований федерального и региональных рынков алкоголя «ЦИФРРА» Вадим Дробиз.
В 2017 году в Армении было зафиксировано почти 30% прироста экспорта коньяка.Производство коньяка в Армении в 2017 году выросло на 39,4% по сравнению с 2016 годом.