Վրաստանում կարմրուկի համաճարակ է՝ թաքցնելու բան չկա: Այդ մասին հայտարարել է երկրի Հիվանդությունների և հասարակական առողջության ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն:
«Այսօրվա դրությամբ գրանցվել է 268 դեպք: Հատկապես շատ են հիվանդացության դեպքերը Աջարիայում՝ 65-70%-ը, սակայն աճում է հիվանդների քանակը նաև Թբիլիսիում»,-ասել է Գամկրելիեձն, գրում է «Գրուզիա Օնլայնը»: Գամկրելիձեն կոչ է արել բնակչությանը պատվաստվել:
«Ցավոք երեխաներից շատերը չեն պատվաստվել կարմրուկից: Բավականին մանրակրկիտ վերլոււծություն է կատարվել մանկապարտեզներում, դպրոցներում: Սակայն բարձր է հիվանդացության մակարդակը նաև մեծահասակների, հատկապես 20-40 տարեկանների մոտ, և հատկապես կանանց շրջանում:
Հատկապաես պետք է պատվաստվեն այն կանայք, որոնք մտադիր են մայրանալ: Եթե մայրը պատվաստված չէ կամ չի հիվանդացել կարմրուկով, չի փոխանցի իմունիտետը երեխային: Հիվանդացության դեպքերի 17%-ը գրանցվել է մինչև 1 տարեկան երեխաների շրջանում: Կարմրուկը հատկապես վտանգավոր է վաղ մանկության շրջանում և հղի կանանց համար»,-ասել է Գամկրելիձեն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Եվրոպայում դիտվում է կարմրուկի համաճարակային իրավիճակի վատթարացում: 2017 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին եվրոպական երկրներում կարմրուկով հիվանդացությունն աճել է 3 անգամ՝ 2016-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ։ Առավել ծանր է իրավիճակը Իտալիայում, Ռումինիայում, Ուկրաինայում, Գերմանիայում։ՀՀ առողջապահության նախարարությունը զբոսաշրջիկներին հորդորել է շրջագայության մեկնելուց առաջ պատվաստվել կարմրուկի դեմ։
Հայաստանում կարմրուկի, կարմրախտի առումով իրավիճակը բարենպաստ է, տեղական դեպքեր չեն գրանցվում։ Արձանագրվում են միայն բերովի դեպքեր չպատվաստված կամ թերի պատվաստված անձանց շրջանում: Հայաստանում 2017 թվականին գրանցվել է կարմրուկի մեկ բերովի դեպք՝ Ռուսաստանից ժամանած չպատվաստված

17 Февраль 2018 - 07:43 AMT
В Грузии зафиксирована эпидемическая вспышка кори. Об этом заявил глава Национального центра контроля заболеваний и общественного здоровья Амиран Гамкрелидзе.
«Скрывать нечего, в стране эпидемическая вспышка кори»,- сказал он.
«По данным на сегодняшний день, в Грузии 268 случаев. Особенно много случаев фиксируется в Аджарии – 65-70% сконцентрированно именно там, но их становится больше и в Тбилиси», – сообщил Гамкрелидзе, пишет Грузия-Online.
Он призвал население страны провести иммунизацию, чтобы защитить и себя, и будущее поколение.
«У многих детей, к сожалению, нет прививки от кори. Ведется весьма детальный анализ во всех детсадах, во всех школах, – привиты ли дети. Но, в то же время, высок процент кори у взрослых, особенно возрасте от 20 до 40 лет и особенно у женщин. Женщины, которые планируют рожать, обязательно должны быть привиты. Если мать не привита или не переболела корью, рожая, она не передает новорожденному иммунитет. Примерно 17% сегодняшних случаев – это дети до 1 года. Корь во время беременности или в младенческом возрасте – очень серьезное заболевание », – сообщил Амиран Гамкрелидзе.
Корь — острое инфекционное вирусное заболевание с высоким уровнем восприимчивости (индекс контагиозности приближается к 100 %), которое характеризуется высокой температурой (до 40,5 °C), воспалением слизистых оболочек полости рта и верхних дыхательных путей, конъюнктивитом и характерной пятнисто-папулезной сыпью кожных покровов, общей интоксикацией.
По оценкам ВОЗ, в мире в 2011 году от кори умерло 158 тысяч человек, большинство из которых дети в возрасте до пяти лет.