19 Փետրվար 2018 - 12:42 AMT
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ռազմական գործողություններով է սպառնացել Սիրիայի բանակին, եթե վերջինս աջակցի քրդական կազմավորումներին Աֆրինում:
Ըստ թուրք նախարարի, Անկարան խնդիր չի տեսնում այն դեպքում, եթե Սիրիայի կառավարական զորքերը մաքրեն տարածքը քրդերի զինյալ Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատների (YPG) մարտիկներից:
«Սակայն, եթե նրանք պաշտպանելու են քրդերին մեզանից, Թուրքիայից, ապա թուրք զինվորներին ոչ ոք չի կանգնեցնի…Դա այդպես է նաև Մանբիջի և Եփրատից դեպի արևելք ընկած տարածքների համար»,-ասել է Չավուշօղլուն, հայտնում է Lenta.ru-ն NTV հեռուստաալիքի վրա հղումով:
Փետրվարի 18-ին Reutesr-ը հայտնեց, թե քրդերն ու Դամասկոսը համաձայնության են եկել և Սիրիայի կառավարական զորքերը կմտնեն Աֆրին: Սակայն, քրդերը հերքեցին այդ տեղեկությունները:
Ըստ SANA գործակալության արդեն փետրվարի 19-ին Աֆրին կմտնեն Սիրիայի ժողովրդական ուժերի ջոկատները, որոնք մտադիր են «սատարել բնակչությանը թուրքական ռեժիմի ագրեսիայի դեմ դիմակայության մեջ», ինչպես նաև թույլ չտալ Անկարային գրավել սիրիական տարծքը:

19 Февраль 2018 - 13:59 AMT
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу пригрозил армии Сирии военными действиями в случае, если она поддержит курдские формирования в Африне. Об этом он заявил 19 февраля.
По словам министра, Анкара не видит проблемы во вводе в город сирийских правительственных войск, если они очистят регион от курдских вооруженных Отрядов народной самообороны (YPG). «Если же они будут защищать YPG от нас, Турцию и турецких солдат никто не остановит. Это действительно также для Манбиджа и территории к востоку от Евфрата», — подчеркнул Чавушоглу, пишет Lenta.ru со ссылкой на телеканал NTV.
18 февраля Reuters сообщало, что курды и Дамаск достигли соглашения, согласно которому правительственные силы Сирии войдут в Африн. Отмечалось, что в ближайшие два дня они должны занять ряд позиций на границе с Турцией, а также в самом городе.
По сведениям агентства SANA, в ближайшие часы в Африн войдут отряды сирийских народных сил. По его информации, они намерены «поддержать население в противостоянии агрессии турецкого режима», а также не дать Анкаре оккупировать территорию.
До этого представители YPG заявляли, что не ведут никаких переговоров с правительственной армией.
С 20 января Турция проводит в Африне операцию «Оливковая ветвь» против формирований курдов. Анкара считает террористами представителей курдской партии «Демократический союз» (PYD) и YPG.