ՌԴ նախագահի ընտրություններից 1 ամիս առաջ ռուսական ամենաբարձր վարկանիշն ունեցող լրատվականը՝ երեկոյան «Վրեմյա» ծրագիրը փոխում է անփոփոխ հաղորդավարին: BBC-ի ռուսական ծառայության աղբյուրները պնդում են, որ Եկատերինա Անդրեևան այլև չի լինի Առաջին ալիքի դեմքը:
Ծրագիրը կվարի Կիրիլ Կլեյմյոնովը, որն այժմ զբաղեցնում է հեռուստաալիքի գլխավոր տնօրենի տեղակալի պաշտոնը և համակարգում է լրատվական հաղորդումները:
Այդ մասին BBC-ին է հայտնել նախագահի վարչակազմին մոտ աղբյուրն ու հաստատել է հեռուստաալիքի ղեկավարությանը մոտ անձնավորությունը, որոնք սակայն, լիազորված չեն հայտարարություններ անել ԶԼՄ-ների համար:
Հեռուստաալիքի մամուլի ծառայությունում հաստատել են, որ այդպիսի փոխարինում իրոք տեղի է ունեցել, սակայն ժամանակավոր և բնական բնույթ է կրում: Անդրեևան որպես հաղորդավար կմնա տարածաշրջանային ՝ Հեռավոր Արևելքի և Սիբիրի համար հեռարձակումներում, և շաբաթօրյա թողարկման մեջ: Իսկ Կլեյմյոնովը կվարի հաղորդումն առնվազն մինչև 2018-ի մարտի 18-ի նախագահական ընտրությունները:
Անդրեևան Վլադիմիր Պուտինի սիրելի հաղորդավարուհին է և արդեն 56 տարեկան է։ Հեռացման պառճառներից մեկը նաև Առաջին ալիքի տնօրեն Կոնստանտին Էրնստի հետ ունեցած երկարատև տարաձայնություններն են, նշում է աղբյուրը։ Ըստ BBC-ի, նրան ուզում էին հեռացնել դեռ 2009-ին, սակայն Պուտինն անձամբ է արգելել նման որոշումը։

Самая рейтинговая новостная телепередача «Время» на российском Первом канале меняет ведущего. За месяц до президентских выборов вместо Екатерины Андреевой ведущим федерального выпуска «Времени» для западных часовых поясов стал Кирилл Клейменов. Источники русской службы BBC уверяют, что Андреева вскоре может перестать быть лицом новостей Первого канала.
В пресс-службе Первого канала подтвердили, что такая замена действительно состоялась, но она носит временный и ограниченный характер – Андреева остается ведущей на региональных «орбитах» (четыре зоны вещания для Дальнего Востока и Сибири) и в субботнем выпуске. Источник, близкий к руководству телеканала, уверяет, что Клейменов будет вести передачу как минимум до президентских выборов 18 марта 2018 года.
Причина замены ведущей – в новом формате новостей, которые запускаются с понедельника, объяснили в пресс-службе Первого канала.
Слухи об уходе Андреевой с ежедневных девятичасовых новостей ходили уже пару месяцев, говорит источник, близкий к руководству Первого канала. Однако сложности с работой в кадре новой студии – лишь одна из причин.Другая – сложные отношения с гендиректором телеканала Константином Эрнстом, уверяет один из собеседников издания.
«Время» – одна из самых популярных российских телепередач на федеральных телеканалах.
Андреевой 56 лет, она стала ведущей программы «Время» более двадцати лет назад, в 1997 году, и с тех пор является одним из лиц телеканала. В 1999 году по результатам интернет-опроса была признана самой красивой ведущей российского телевидения.