22 Փետրվար 2018 - 08:31 AMT
Netflix-ն ազդարարել է նոր Push («Դրդում») ռեալիթի շոուի մեկնարկը, որտեղ գլխավոր հերոսներին կառաջարկվի մարդ սպանել: Մասնակիցները չեն իմանալու, որ իրենք շոուի մասնակից են:
Իսկական մարդասպաններ չեն լինելու՝ նախագծին կմասնակցի մոտ 70 դերասան, որոնք պատմություն կմոդելավորեն հերոսի համար: Կերպարները միտումնավոր հոգեբանական ճնշում կգործադրեն ոչինչ չկասկածող մասնակցի վրա, որպեսզի, նա, օրինակ, հրի տարեց մարդուն շենքի տանիքից, գրում է TJ-ն:
«Դրդումը» ստեղծվում է հնարքներով և հիպնոսով հայտնի անգլիացի Դերեն Բրաունի հետ համատեղ, որը նաև մի քանի գրքի հեղինակ է հոգեբանական փորձերի մասին: Ինչպես նշել է Բրաունը, նա ցանկացել է «հերոսի մոտ տպավորություն ստեղծել, որ նա ունի միայն մեկ ելք՝ սպանություն կատարել»:
Նախագիծը ներկայացվում է որպես սոցիոլոգիական էքսպերիմենտ, որի նպատակն է պարզել, թե արդյոք մարդիկ սարսափելի բաներ կանեն, եթե բոլորը շրջապատում ասում են, որ այլ ելք չկա: Ի տարբերություն այլ շոուների, այս անգամ մասնակիցները չեն իմանալու, որ այն ամենն, ինչ կատարվում է, իրական չէ:
XX դարի 60-ականներին գիտնականները նմանատիպ նպատակներով էքսպերիմենտներ արդեն անցկացրել են: Այն ժամանակ հոգեբան Սթենլի Միլգրեմը Յելի համալսարանից մի խումբ տղամարդկանց էր հավաքել տարբեր սոցիալական խմբերից, որպեսզի նրանք օգնեն իրեն հետազոտել ցավի ազդեցությունը հիշողության վրա: Մասնակիցներից մեկը, որը դերասան էր, պետք է բառեր «հիշեր», իսկ մյուսը՝ պատժեր նրան հոսանքի հարվածներով սխալի դեպքում: Հարվածի հզորությունը հուշում էր գիտնականը: Երրորդ սխալից հետո նա կարգադրեց առավելագուն հզորության հոսանքն օգտագործել՝ 450 վոլտ, ինչը կարող էր «սպանել» մասնակցին: Փորձը ցույց տվեց, որ մարդկանց երկու երրորդը պատրաստ է սպանել մարդուն, քանի որ այդպես է ասել սպիտակ խալաթով դոկտորը: Փորձի մասնակիցներին չէին կանգնեցնում նույնիսկ թակոցները պատին և այլ ազդանշանները, որ ինչ-որ բան այն չէ: Միլգրեմը եկել է այն եզրակացության, որ նույնիսկ բարյացակամ մարդիկ կարող են սարսափելի բաներ անել հեղինակությունների դրդմամբ:
«Դրդումի» գաղափարը նման է Դևիդ Ֆինչի «Խաղը» ֆիլմին: Ըստ սյուժեի, գլխավոր հերոսին աստիճանաբար փորձում են դրդել սարսափելի արարքների՝ «քայքայելով» նրա կյանքը:
Սակայն «Դրդման» հեղինակներն ավելի հեռուն են գնում՝ շոուի մասնակիցներին կասեն, որ նրանք բանտ կընկնեն, եթե մարդ չսպանեն: Նախագիծը մեկնարկում է Netflix-ում փետրվարի 27-ին:

Netflix анонсировал реалити-шоу Push («Толчок»), суть которого сводится к тому, что главным героям нужно якобы убить человека. Участникам не будут говорить, что они стали частью шоу.
Настоящих убийств в шоу не будет: в проекте задействованы около 70 актеров, которые смоделируют историю для героя. Персонажи намеренно окажут на ничего не подозревающего участника психологическое давление, чтобы он, например, столкнул пожилого человека с крыши здания, пишет TJ.
«Толчок» создают совместно с Дерреном Брауном — известным английским фокусником и гипнотизером, а также автором нескольких книг о психологических опытах. Как отметил Браун, он хотел «создать у героя впечатление, что у него есть только один выход из ситуации — совершить убийство».
Проект позиционируется как социологический эксперимент. Его цель — выяснить, будут ли люди совершать ужасные вещи, если все вокруг говорят им, что другого выбора нет. В отличие от большинства реалити-шоу, в «Толчке» участники не будут знать, что все, что происходит с ними — нереально.
В 60-х годах прошлого века ученые уже проводили эксперименты с похожими целями. Тогда психолог Стэнли Милгрэм из Йельского Университета набрал группу испытуемых-мужчин из разных социальных слоев, чтобы они помогали ему провести выдуманное исследование влияния боли на память. Его суть сводилась к тому, что один из участников — актер, который должен «запоминать» слова, а другой — испытуемый, наказывающий его ударами тока в случае ошибки. То, с какой мощностью бить, указывал ученый, который находился рядом с испытуемым.
После третьей ошибки он говорил участнику постоянно использовать максимальный ток в 450 вольт, что могло «убить» другого участника эксперимента. Опыт показал, что две трети людей были готовы «убить» человека, только потому что так сказал доктор в белом халате. Участников эксперимента не останавливали даже стуки в стенку и другие сигналы того, что что-то идет не так. Милгрэм пришел к выводу, что даже дружелюбные люди могут делать ужасные вещи из-за авторитетов.
Идея «Толчка» похожа на фильм «Игра» Дэвида Финчера. По сюжету картины, главного героя постепенно пытаются склонить к совершению ужасных поступков, «разрушая» его жизнь.
Однако авторы «Толчка» пошли дальше Милгрэма: участникам реалити-шоу скажут, что они попадут в тюрьму, если не убьют человека. Проект станет доступен на Netflix 27 февраля.