22 Փետրվար 2018 - 13:31 AMT
Իրանցի զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունն Ադրբեջանի հանդեպ նվազել է: 2018-ին Նովրուզ բայրամի օրերին Ադրբեջան շատ ավելի քիչ թվով իրանցի զբոսաշրջիկներ կայցելեն, քան 2017-ին: Անկումը կազմում է 40%: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի Ulduz Tourism զբոսաշրջային ընկերության տնօրեն Համիդ Ջահադին, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Մինչդեռ, 2017-ին գրանցվել էր իրանցի զբոսաշրջիկների այցելությունների մեծ աճ՝ մոտ 90 տոկոս:
Հյուրանոցների ամրագրման, տոմսերի պատվիրման և այլ տվյալների վերլուծության հիման վրա պարզ է դարձել, որ 2018-ի մարտին Բաքու կայցելի նախորդ տարվա ցուցանիշմի միայն 50-60%-ը:
Ըստ Ջահադիի, պատճառները տարբեր են՝ հետաքրքրության աճը Թուրքիայի հանդեպ, տնտեսական վիճակն Իրանում, որտեղ երկրից մեկնելու տուրքը 2018-ի մարտի 1-ից կեռապատկվի: Կանխատեսումները վերաբերում են կազմակերպված զբոսաշրջությանը:

22 Февраль 2018 - 13:53 AMT
По ряду причин на Новруз байрам в Азербайджан прибудет на 40% меньше иранских туристов, чем в 2017 году. Об этом сообщил директор иранской туристической компании Ulduz Tourism Хамид Джахади.
По его словам, в 2017 году отмечалось рекордное – 90% повышение турпотока из Ирана в Азербайджан.
Однако, по результатам спроса на резервацию отелей, заказов билетов и прочее, в Баку в марте 2018 года количество иранских туристов едва составит 50 – 60% от прошлогоднего уровня, пишет Haqqin.az.
По словам Джахади, причиной тому повышение в ИРИ спроса на посещение Турции. Джахади отметил, что эти прогнозы касаются только организованного туризма, когда люди покупают туристический пакет услуг: визы, транспорт, отели, поездки внутри страны и т.д.
В 2017 году серия терактов, один из которых произошел в январе в Стамбуле, в определенной мере снизила туристический спрос на поездки в эту страну среди иранцев.