Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) վերականգնել է ՌԴ Օլիմպիական կոմիտեի իրավունքները կազմակերպությունում: Այդ մասին ՌԲԿ-ին է հայտնել ՌԴ Օլիմպիական կոմիտեի պատվավոր նախագահ Շամիլ Տարպիշչևը:
«Մեր մարզիկների բոլոր ստուգումները ցույց տվեցին, որ նրանք «մաքուր են»: Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեի իրավունքների վերականգնումը կատարվել է ինքնաբերաբար, ՄՕԿ-ը չունի ոչ մի առարկություն»,-ասել է Տարպիշչևը:
ՌԴ Քյորլինգի ֆեդերացիայի առաջին փոխնախագահ Անդրեյ Սոզինը նույնպես հաստատել է, որ ՄՕԿ-ը վերականգնել է ՌԴ անդամակցությունը կազմակերպությունում: «Ես երկու ձեռքով կողմ եմ: Վատ խաղաղությունը լավ պատերազմից գերադասելի է: Ես կցանկանայի, որ դոպինգի հետ կապված այդ ամբողջ պատմությունը փակվեր, առավել ևս, որ մենք կատարել ենք բոլոր պարտավորությունները: Պետք է առաջ շարժվել»,-ասել է նա:
2017-ի դեկտեմբերին ՄՕԿ-ը զրկեց ՌԴ Օլիմպիական կոմիտեին և թույլ չտվեց հավաքականի մասնակցությունը Փհենչհանի Օլիմպիական խաղերին: Արդյունքում խթանիչներ չօգտագործող ՌԴ մարզիկները ստիպված եղան հանդես գալ չեզոք դրոշի ներքո:

28 Февраль 2018 - 14:45 AMT
Международный олимпийский комитет (МОК) восстановил членство Олимпийского комитета России (ОКР) в организации. Об этом сообщил член МОК и почетный президент ОКР Шамиль Тарпишев.
«Все результаты проверок наших спортсменов показали их «чистоту». Процедурно России делать ничего не нужно, восстановление членства ОКР произошло автоматически, у МОК нет никаких нареканий», — сообщил Тарпищев, пишет РБК.
«МОК восстановил членство ОКР», — заявил пресс-секретарь ОКР Константин Выборнов.
В декабре 2017 года МОК лишил ОКР членства в организации и не допустил российскую сборную до Олимпиады. В итоге допущенные к Играм в Пхенчхане «чистые» спортсмены из России были вынуждены выступать под нейтральным флагом.
Предполагалось, что МОК восстановит членство ОКР к концу Олимпиады и российским спортсменам разрешат пройти на церемонии закрытия Игр под российским флагом. Однако этого не случилось.