Ռուսաստանից Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքը 2017-ին աճել է 20%-ով՝ կազմելով մոտ 410.000 մարդ: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ տուրօպերատորների ասոցիացիան:
«ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության վիճակագրությունը վկայում է, որ 2017-ին ռուսաստանցիներն ավելի հաճախ են Հայաստան մեկնել, այցելուների հոսքն աճել է 20 տոկոսով՝ հասնելով 410.000-ի»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ ռուս տուրօպերատորների, ամենից հաճախ ռուսաստանցիները Հայաստան են այցելում էքսկուրսիոն նպատակներով: Պահանջարկ ունի նաև բուժական և առոջարանային հանգիստը: Ընդ որում, զբոսաշրջիկներից շատերն ընտրում են ինքնուրույն ճամփորդությունները, հայտնում է mskagency.ru-ն:
Ասոցիացիայում հիշեցրել են, որ ՌԴ քաղաքացիները 2017-ի փետրվարից ՀՀ են այցելում ներքին անձնագրերով: Այդ ռեժիմը գործում է միայն օդանավակայաններում՝ «Զվարթնոցում» և «Շիրակում»: Իսկ երեխաները կարող են մուտք գործել Հայաստան միայն արտասահմանյան անձնագրերով:
Երևանն ընդգրկվել է ԱՊՀ այն 5 քաղաքների ցանկում, ուր մտադիր են մեկնել ռուսաստանցի զբոսաշրջիկները մարտի 8-ի տոներին: Այդ մասին հայտնում է կացարանի ամրագրման ռուսական Tvil.ru ծառայությունը:

1 Март 2018 - 14:57 AMT
Турпоток из РФ в Армению вырос на 20% в 2017 году – до 410.000 человек. Об этом сообщает Ассоциация туроператоров России.
«Статистика пограничной службы ФСБ РФ за 2017 г. свидетельствует о том, что россияне стали чаще приезжать в Армению: по итогам 2017 г. число поездок наших соотечественников в эту страну выросло на 20% и достигло 410 тыс человек», – говорится в сообщении, пишет агентство «Москва».
По данным российских туроператоров, чаще всего россияне едут в Армению с экскурсионными целями. Также на направлении востребован лечебно-оздоровительный отдых. При этом многие туристы выбирают самостоятельные путешествия, а не в составе туристических групп.
Граждане России с 23 февраля 2017 г. посещают Армению по внутренним общегражданским паспортам. В этот день вступило в силу изменение в соглашении двух стран о безвизовых визитах. Такой лояльный режим пропуска россиян действует только в аэропортах Звартноц (Ереван) и Ширак (Гюмри). Дети могут въезжать на территорию Армении только по заграничным паспортам.