2 Մարտ 2018 - 07:15 AMT
Կատալոնիայի նախկին ղեկավար Կարլես Պուչդեմոնը, որին Իսպանիայի կենտրոնական կառավարությունը 2017-ի նոյեմբերին հեռացրել էր Կատալոնիայի կառավարումից և որին պաշտոնում վերականգնել էր խորհրդարանը, հրաժարվել է կրկին ղեկավարել ինքնավարությունը: Twitter-ում հրապարակված իր տեսաուղերձում Պուչդեմոնը հայտարարել է, որ այդ քայլը ստեղծված պայմաններում նոր կառավարություն ձևավորելու միակ հնարավորությունը կլինի Կատալոնիայի համար:
Որպես թեկնածու Պուչդեմոնն առաջարկել է Ժորդի Սանչեսի թեկնածությունը, որը գտնվում է իսպանական բանտում անջատողականության համար մեղադրանքով: Ինքը Պուչդեմոնն Իսպանիայի իրավապահներից թաքնվում է Բելգիայում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Խորհրդարանականները մտադիր էին Բելգիայում ստեղծել այսպես կոչված Ներկայացուցիչների մշտական վեհաժողով և Կատալոնիայի Խորհրդի վարչակազմ, որոնց միջոցով Պուչդեմոնը տեսականորեն կկարողանար կառավարել Կատալոնիան:
Մինչդեռ Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը հայտարարել է, որ Կատալոնիային հրատապ նախագահ է պետք, սակայն ընտրել նրան արդարադատության հետ խնդիրներ ունեցող քաղաքական գործիչների թվից, «մեծ սխալ» կլինի: Պուչդեմոնի ընտրությունն, ըստ Ռախոյի, չի նպաստի իրավիճակի կարգավորմանը Կատալոնիայում:
Իսպանիայի կառավարությունը 2017-ի նոյեմբերին պաշտոնանկ արեց Կատալոնիայի վարչակազմին և զրկեց լիազորություններից տարածաշրջանային խորհրդարանին: Պատճառը տեղի քաղաքական գործիչների կողմից անկախության հանրաքվեի կազմակերպումն էր և ինքնիշխան կատալոնական հանրապետության հռչակումը: Իսպանիայի ՍԴ-ն այդ գործողությունները համարեց ապօրինի:

Бывший глава Каталонии Карлес Пучдемон, отстраненный от руководства Каталонией в начале ноября центральным правительством Испании, но восстановленный в этой должности парламентом, отказался вновь возглавить автономию. В своем видеообращении, выложенном в соцсети Twitter, Пучдемон заявил, что этот шаг в нынешних обстоятельствах является для Каталонии «единственной возможностью» сформировать новое правительство.
В качестве альтернативного кандидата на этот пост Пучдемон предложил находящегося в испанской тюрьме по обвинению в сепаратизме политика Жорди Санчеса. Сам Пучдемон скрывается от правосудия в Бельгии, пишет Deutsche Welle.
Парламентарии, как следует из одобренной ими резолюции, планировали создать на территории Бельгии так называемую постоянную Ассамблею представителей и администрацию Совета (каталонской) республики – органы, с помощью которых Пучдемон теоретически смог бы дистанционно руководить регионом.
Между тем премьер-министр Испании Мариано Рахой заявил, что Каталонии как можно быстрее необходим президент, но избрать его среди политиков, имеющих проблемы с правосудием – «большая ошибка». Выбор Пучдемона, по словам Рахоя, «не будет способствовать нормализации ситуации в Каталонии».
Правительство Испании в начале ноября 2017 года отправило в отставку каталонскую администрацию и лишило полномочий региональный парламент. Поводом послужила организация местными политиками референдума о независимости региона и провозглашение «суверенной каталонской республики». Подобные действия были признаны КС незаконными.
Одновременно судебные органы Испании возбудили дела против 28 каталонских политиков за мятеж, растрату бюджетных средств и другие правонарушения. Карлес Пучдемон, глава распущенной администрации, которому грозит до 50 лет лишения свободы, скрылся за границей. Между тем победителями внеочередных парламентских выборов в Каталонии, состоявшихся 21 декабря, вновь оказались сторонники ее независимости. Они и настаивают на восстановлении уволенной администрации во главе с Пучдемоном.