6 Մարտ 2018 - 09:43 AMT
Ադրբեջանից գազի առաքումներն ապահովելու նպատակով Գերմանիայի կառավարությունը մտադիր է խոշոր վարկ տրամադրել ադրբեջանական պետական ձեռնարկությանը գերմանական բանկում: Այդ մասին ասվում է ԳԴՀ ֆինանսների նախարարության ներկայացուցչի նամակում, որը հասցեագրված է բունդեսթագի բյուջետային կոմիտեի նախագահ Պետեր Բյորինգերին:
Վարկը կկազմի 1,5 մլրդ դոլար, գրում է Deutsche Welle-ն dpa-ի վրա հղումով:
«Այդ գազի մատակարարումը զգալի ավանդ կլինի Եվրոպայի և Գերմանիայի գազամատակարարման ապահովման գործում»,-ասվում է նամակում:
E.on էներգետիկ կոնցերնը դեռ 2013-ին էր երկարաժամկետ պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ Կասպից ծովի հանքավայրից բնական գազի առաքման վերաբերյալ: Ըստ պայմանագրի, գերմանական կողմը 2020-2040թթ. պետք է տարեկան 1,45 մլրդ խմ գազ ստանա Ադրբեջանից:

Для обеспечения поставок газа из Азербайджана правительство Германии намерено предоставить кредитную гарантию на крупный займ азербайджанского госпредприятия в немецком банке. Об этом говорится в письме парламентского статс-секретаря при министерстве финансов ФРГ Йенса Шпана председателю бюджетного комитета бундестага Петеру Бёрингеру.
Размер займа составляет 1,5 млрд долларов, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство dpa.
«Эти газовые поставки должны внести значительный вклад в обеспечение газоснабжения Европы и Германии», – говорится в письме Шпана.
Энергетический концерн E.on еще в 2013 году заключил с Азербайджаном долгосрочный контракт о поставках природного газа с месторождения на Каспийском море. Соглашение предусматривает ежегодное получение немецкой компанией 1,45 млрд кубометров голубого топлива в период с 2020 по 2044 годы.