Մյանման շարունակում է մահմեդական ռոհինջաների «էթնիկ զտումների» քաղաքականությունը՝ Ռաքհայն գավառում «ահաբեկչության և սովի պարտադրման» արշավ իրականացնելով: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի մարդու իրավունքների գծով օգնական Էնդրյու Գիլմորը՝ դիմելով այդ էթնիկ խմբի անդամներին, որոնք ապաստան են գտել հարևան Բանգլադեշի փախստականների ճամբարներում:
Հակամարտության սկզբից ի վեր Մյանմայից մոտ 700.000 ռոհինջա է փախել Բանդլադեշ: Ըստ Գիլմորի, վերջին շրջանում բռնության եղանակները փոխվել են՝ «դաժան արյունահեղությունն ու զանգվածային բռնաբարությունները» տեղը զիջել են ահաբեկման ու սննդամթերքից զրկելու քաղաքականությանը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Հակամարտությունը Մյանմայի Ռաքհայն գավառում երկրի ԶՈւ և մահմեդական ռոհինջաների միջև սրվեց 2017-ի օգոստոսին: Այն ժամանակ զոհվեց 400 մարդ, իսկ հարյուր հազարավորները փախան Բանգլադեշ: Հումանիտար կազմակերպություններին մտահոգում է նրանց վիճակը, քանի որ փախստականների ճամբարում վատ եղանակային պայմաններ են, ջրի ու սննդամթերքի պակաս կա:

6 Март 2018 - 09:48 AMT
Мьянма продолжает политику «этнических чисток» мусульман-рохинджа, проводя «кампанию террора и принуждая к голоду» представителей этой народности в штате Ракхайн. Об этом помощник генсека ООН по правам человека Эндрю Гилмор заявил 6 марта, обращаясь к членам данной этнической группы, укрывшимся в лагерях для беженцев на территории соседнего государства Бангладеш.
С начала конфликта около 700 тысяч мусульман-рохинджа из Мьянмы нашли пристанище в этой стране. По словам Гилмора, в последнее время характер насилия изменился: «ожесточенное кровопролитие и массовые изнасилования» уступили место «менее интенсивной кампании» запугивания и лишения доступа к продуктам питания, пишет Deutsche Welle.
Конфликт в штате Ракхайн между вооруженными силами Мьянмы и представителями мусульманской народности рохинджа обострился в августе 2017 года. В результате погибли около 400 человек, а сотни тысяч мусульман-рохинджа бежали в соседний Бангладеш. Гуманитарные организации опасаются за их жизнь в связи с тяжелыми погодными условиями, дефицитом воды и продуктов питания в лагерях для беженцев.