7 Մարտ 2018 - 08:46 AMT
Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցները հակաահաբեկչական գործողություն են իրականացրել երկրի հյուսիսում՝ սպանվել են հանրապետությունում ահաբեկչություններ ծրագրող գրոհայիններ: Այդ մասին հայտարարել է գերատեսչությունը:
«Օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել և վնասազերծվել է այսպես կոչված «Խաչմազյան ջամ» ահաբեկչական խմբավորումը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ գերատեսչության, «2018-ի մարտի 6-ին ջամահաթի ակտիվիստներ Սաբիր Արուլլա օղլի Մամեդովն ու Թառլան Սաֆար օղլի Սալիմովը, ահաբեկչություններ իրականացնելու փորձ են ձեռնարկել, ձերբակալության ժամանակ դիմադրություն են ցուցաբերել օպերատիվ խմբին»:
«Պատասխան կրակի արդյունքում Մամեդովն ու Սալիմովը սպանվել են»,-ասել են մամուլի ծառայությունում:
Հանցանքի վայրում հայտնաբերվել են ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր, զենք ու զինամթերք:
«Օպերատիվ գործողություններն իրականացվել են «ահաբեկչության նախապատրաստում» և «մասնակցություն հանցավող խմբավորմանը» հոդվածներով հարուցված քրեական գործի հիման վրա»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Сотрудники Службы госбезопасности (СГБ) Азербайджана провели антитеррористическую спецоперацию на севере страны, уничтожены террористы, планирующие теракты в республике. Об этом сообщили в ведомстве.
«В результате оперативных мероприятий была выявлена и обезврежена так называемая террористическая группа «Хачмазский джам, пишет РИА Новости.
По данным ведомства, «6 марта 2018 года активисты джамаата Сабир Арулла оглы Мамедов и Тарлан Сафар оглы Салимов, будучи уличенными в попытке организации терактов, при задержании оказали вооруженное сопротивление оперативной группе СГБ».
«В результате ответного огня террористы С.Мамедов и Т.Салимов были уничтожены», — сообщили в пресс-службе.
На месте преступления обнаружены кустарные взрывные устройства, а также оружие и боеприпасы.
«Оперативные мероприятия были осуществлены на основании возбужденного уголовного дела по статьям «подготовка к теракту», «участие в преступном сообществе», — говорится в сообщении.