10 Մարտ 2018 - 07:46 AMT
Թուրքիայի ընտանիքի և սոցիալական քաղաքականության նախկին նախարար Ֆաթմա Բեթյուլ Սայան Քայի այցը Նիդերլանդներ չեղարկվել է: Այդ մասին հայտնել է հոլանդական ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աննեմեյն վան դեն Բրուքը: Կողմերը փոխադարձաբար այցի ժամկետը «հարմար չեն համարել»:
Ըստ Algemeen Dagblad թերթի, նախկին նախարարը մտադիր էր այցելել Դեվեթեր քաղաք և հանդիպել այնտեղ ապրող թուրքերի հետ: Թուրքական կողմը տեղեկացրել է Նիդերլանդների ԱԳՆ-ին առաջիկա այցի մասին: Ավելի վաղ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը քննադատել էր Նիդերլանդների խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկու բանաձևի ընդունումը:
Թուրքիայի և Նիդերլանդների հարաբերություններում լարվածություն առաջացավ 2017-ի մարտին, երբ թուրք նախարարները, որոնք Նիդերլանդներ էին ժամանել Թուրքիայում սահմանադրական հանրաքվեից առաջ քարոզչության նպատակով, արտաքսվեցին երկրից: Իսկ 2018-ի փետրվարին Նիդերլանդները պաշտոնապես հետ կանչեց դեսպանին Անկարայից:

10 Март 2018 - 08:21 AMT
Визит в Нидерланды бывшего министра по делам семьи и социальной политике Турции Фатмы Бетюль Сайян Кайи отменен. Об этом 9 марта сообщила официальный представитель голландского МИД Аннемейн ван ден Брук.
Стороны пришли к обоюдному согласию и сочли выбранное для визита время «неподходящим», отметила пресс-секретарь, пишет Deutsche Welle со ссылкой на газету Algemeen Dagblad.
Экс-министр собиралась посетить город Девентер и встретиться с проживающими там турчанками. Турецкая сторона проинформировала МИД Нидерландов о предстоящей поездке.
Напряженность в отношениях между государствами возникла в марте 2017 года, когда турецкие министры, приехавшие в Нидерланды для агитации перед конституционным референдумом в Турции, были выдворены из страны. Несмотря на официальный отзыв своего посла из Анкары в феврале 2018 года, Нидерланды поддерживают контакты с турецкой стороной по вопросам безопасности и миграции, подчеркнула Ван ден Брук.