10 Մարտ 2018 - 09:31 AMT
Հայաստանում կանանց գործազրկության տոկոսն ամենաբարձրն է հետխորհրդային տարածքում: Այդ մասին ասվում է Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) զեկույցում:
Ըստ զեկույցի, 2018-ին Հայաստանում 25 տարեկանից բարձր կանանց շրջանում գործազրկությունը կազմում է 17,3%: 2017-ի համեմատ, դինամիկան վատթարացել է: Նախկին ԽՍՀՄՆ երկրներում սա ամենավատ ցուցանիշն է: Երկրորդ տեղում Լատվիան է 8,6%-ով, 3-ում՝ Տաջիկստանը՝ 7,8%-ով: Վրաստանում վիճակը մի փոքր ավելի բարվոք է՝ 7,7%: Ադրբեջանում գործազուրկ կանայք 4,8% են, ՌԴ-ում ՝ 4,1%:
Ըստ զեկույցի, կանանց գործազրկության մակարդակն աշխարհի մասշտաբով 6% է՝ տղամարդկանց շրջանում գործազրկությունից 0,8%.ավելի: Միջինը 10 աշխատող տղամարդուն բաժին է ընկնում 6 աշխատող կին:
Արևելյան Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի երկրներում գործազրկությունը կանանց շրջանում ավելի քիչ է, քան տղամարդկանց: Մյուս կողմից, արաբական և հյուսիսաֆրիկյան երկրներում պատկերն այլ է՝ կանանց գործազրկությունը 2 անգամ գերազանցում է տղամարդկանց ցուցանիշը:

10 Март 2018 - 09:07 AMT
В Армении самый высокий уровень женской безработицы среди постсоветских государств. Об этом говорится в докладе Международной организации труда (МОТ).
Согласно данным МОТ, в 2018 году в Армении 17,3% женщин в возрасте от 25 лет безработны. По сравнению с 2017 годом, динамика ухудшилась. Из стран бывшего СССР это самый плохой показатель. На втором месте Латвия (8,6%), та третьем – Таджикистан (7,8%).
В Грузии положение чуть лучше – 7,7%. В Азербайджане доля безработных женщин составляет 4,8%, в России – 4,1%.
Согласно докладу, уровень женской безработицы по миру оставляет 6%, превышая уровень безработицы среди мужчин на 0,8%. В среднем на 10 работающих мужчин приходится 6 работающих женщин.
В странах Восточной Европы и Северной Америки уровень безработицы среди женщин ниже, чем среди мужчин. С другой стороны, в арабских и североафриканских странах женская безработица в два раза превышает мужскую. Общепринятые нормы поведения в этих странах способствуют тому, что женщины не допускаются к оплачиваемому труду.