Քուվեյթ աշխատելու նպատակով մեկնող օտարերկրացիները, որոնք հիվանդ են քաղցկեղով, դիաբետով և մի շարք այլ ոչ վարակիչ հիվանդություններով, այլևս կացության կարգավիճակ չեն ստանա:
Ընդհանուր առմամբ Քուվեյթի առողջապահության նախարարությունը 22 հիվանդություն է առանձնացրել, որոնց առկայությունը երկրում մշտապես բնակվելու իրավունք չի տալիս: Այդ հիվանդությունների թվում են երիկամների անբավարարությունը, տեսողության հետ կապված խնդիրները, արյան բարձր ճնշումը, դիարեան, գրում է Lenta.ru-ն Al Arabiya-ի վրա հղումով:
Այն անձինք, որոնք արդեն ունեն կացության կարգավիճակ, չեն արտաքսվի երկրից:
Ինչպես նշվում է, այդ միջոցներն ուղղված են առողջապահության ոլորտի ծախսերի կրճատմանը, ինչպես նաև նպատակ ունեն ապահովել աշխատունակ ներգաղթյալների հոսքը երկիր:
Ավելի վաղ Քուվեյթն արգելել էր մարդկանց մուտքն ու ելքը երկիր ըստ միջազգային օրենքների: Դա վերաբերում է ՁԱԻՀ-ով հիվանդներին, ինչպես նաև հերպեսով, Բ և Ց հեպատիտով, մալարիայով, սիֆիլիսով, թոքախտով հիվանդներին: Սակայն սա առաջին դեպքն է, երբ երկրում արգելվում է մուտքը ոչ վարակիչ հիվանդություններից տառապող մարդկանց:
2017-ի աշնանը, մոտ 20 տարում առաջին անգամ Քուվեյթում բարձրացան բուժծառայության գները ներգաղթյալների համար: Դա արավեց խորհրդարանի այն հայտարարությունից հետո, որ Պարսից ծովի երկրներն այլևս չեն կարող ցածր գներով կամ անվճար բուժսպասարկում ապահովել նաթվից ստացվող եկամուտների նվազման պատճառով: Խորհրդարանականները նշել էին, որ երկրում, որտեղ ներգաղթյալները 70 տոկոս են կազմում, այդպիսի միջոցները կարող են նվազեցնել առողջապահության ոլորտի ծանրաբեռնվածությունը:

12 Март 2018 - 09:59 AMT
Приезжающие в Кувейт на работу иностранцы, страдающие от рака, диабета и ряда других незаразных болезней, больше не смогут получить вид на жительство.
В целом кувейтский Минздрав определил 22 заболевания, которые теперь не дают право на постоянное проживание в стране. Среди них в том числе почечная недостаточность, проблемы со зрением, высокое кровяное давление, диарея. Уже имеющие вид на жительство при выявлении этих заболеваний депортироваться не будут, пишет Lenta.ru со ссылкой на Al Arabiya.
Как отмечается, новые меры направлены на сокращение расходов на здравоохранение, а также обеспечение прибытия в страну работоспособных эмигрантов, пишет Stepfeed. В Минздраве пояснили, что он также якобы соответствует принятому еще в 2001 году решению Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ).
Ранее Кувейт запрещал въезд или выезд людей из страны в соответствии с международными законами. Это относилось к болеющим СПИДом, герпесом, гепатитами B и С, малярией, проказой, сифилисом, туберкулезом и гонореей. Однако это первый случай, когда страна запрещает прибытие людям с неинфекционными заболеваниями.
Издание отмечает, что осенью 2017 года Кувейт впервые за два десятилетия увеличил цены на медицинское обслуживание для эмигрантов. Это произошло после заявлений ряда парламентариев, утверждающих, что государства Персидского залива из-за снижающихся нефтяных доходов больше не могут себе позволить предоставлять медпомощь по низким ценам или вообще бесплатно. Они также отмечали, что в стране, на 70 процентов состоящей из мигрантов, такие меры помогут снизить нагрузку на сферу здравоохранения.