12 Մարտ 2018 - 14:34 AMT
Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարման պայմանագիրը կյանքի կկոչվի 2020 թվականի սկզբին: Ռուսաստանյան «Ինտերֆաքս» լրատվամիջոցի փոխանցմամբ, այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի ռազմատեխնիկական հարցերով օգնական Վլադիմիր Կոժինը:
Ըստ պաշտոնյայի, թուրքական կողմը ցանկություն է հայտնել արագացնել պայմանագրի իրագործումը:
«Գտնելով առավել օպտիմալ տարեբերակ, մենք համաձայնության ենք եկել թուրքական կողմի հետ այդ հարցում: Կարծում եմ՝ դա կլինի մոտավորապես 2020 թվականի սկիզբը», -ասել է Կոժինը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի կողմից Թուրքիային 4 դիվիզիոն Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարման գործարքը $2,5 մլրդ կարժենա։ Գումարի 45%-ը Թուրքիան կմուծի որպես կանխավճար։ Երկրին տրվելիք ռուսական վարկը կկազմի պարտավորագրի 55%-ը։
2017-ի սեպտմեբերին Մոսկվան և Անկարան ստորագրել էին ռուսական Ս-400 համակարգեր Թուրքիային մատակարարելու մասին համաձայնագիր: Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը հայտարարել էր, որ Ս-400 համակարգերի մատակարարման կանխավճարն արդեն վճարված է՝ հավելելով, որ ինքը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վճռական են տրամադրված այդ հարցով:
Իսկ Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմն ասել էր, թե ստիպված են ՌԴ-ի հետ կնքել համաձայնագիրը, և Թուրքիան կնախընտրեր ՆԱՏՕ-ից գնել համակարգերը։ Սակայն կողմերը չեն կարողացել գալ համաձայնության։ ՆԱՏՕ-ից դուրս սա Թուրքիայի ամենախոշոր գործարքն է:

РФ по просьбе Турции быстрее исполнит контракт на поставку зенитно-ракетных комплексов С-400. Об этом сообщил помощник президента РФ по ВТС Владимир Кожин.
«Контракт подписан, он выполняется. Турецкая сторона выражала постоянно желание ускорить его выполнение, здесь мы нашли оптимальный вариант, пошли навстречу с тем, чтобы ускорить выполнение контракта», – сказал Кожин в интервью телеканалу «Россия 24», пишет «Интерфакс».
«Начало выполнения (поставки – ред.) – начало 2020 года», – заявил помощник президента.
Ранее глава «Ростеха» Сергей Чемезов сообщил, что Турция приобретает четыре дивизиона С-400, сумма контракта составляет $2,5 млрд. Первые поставки планируется начать в марте 2020 года. Между тем в ноябре 2017 года СМИ со ссылкой на министра обороны Турции Нуреттина Джаникли сообщали, что Россия передаст Турции первую зенитную ракетную систему С-400, приобретенную Анкарой, в 2019 году.
ЗРС дальнего действия С-400 «Триумф» разработки и производства АО «Концерн ВКО «Алмаз-Антей» предназначена для поражения самолетов стратегической и тактической авиации, баллистических ракет, гиперзвуковых целей и других средств воздушного нападения в условиях радиоэлектронного и других видов противодействия. Система способна на дальности до 400 км поражать аэродинамические цели, а также на дальности до 60 км – баллистические цели, летящие со скоростями до 4,8 км/с на высотах от нескольких метров до нескольких десятков километров.