ԱՄՆ և Թուրքիայի հարաբերությունները խզման եզրին են: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն՝ հավելելով, որ Վաշինգտոնը պետք է սկսի կատարել իր խոստումները:
«Թուրքիայի ժողովուրդը շատ բացասաբար է վերաբերվում ԱՄՆ-ին, քանի որ նրանք չեն կատարում իրենց խոտումները, մշտապես ստում են: Մեր երկրների միջև հարաբերությունները խզման եզրին են: Որպեսզի դա վերջնականապես տեղի չոււնենա, փետրվարին ստեղծվեցին աշխատանքային խմբեր: Եվ մենք պայման դրեցինք՝ եթե դուք ձեր ոչ մի խոստումը էլի չեք կատարելու, մենք այլևս չենք հանդուրժի»,-ասելէ Չավուշօղլուն Մոսկվայում՝ Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ուսանողների հետ հանդիպմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ Թուրքիայի արտգործնախարարի, դա վերաբերում է նաև ԱՄՆ կողմից զենքի առաքումներին Սիրիայում կռվող քրդական կազմավորումներին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիան և ԱՄՆ-ն կապահովեն սիրիական Մանբիջ քաղաքի անվտանգությունը, երբ քաղաքից հեռանան քրդական Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատները: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:

Отношения между США и Турцией находятся в точке разрыва. Об этом заявил глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу.
«Народ Турции очень негативно относится к США, потому что они не держат свое слово, постоянно врут. Отношения между нашими странами находятся в точке разрыва. И для того, чтобы этого окончательно не произошло, были созданы в феврале рабочие группы. И мы поставили условие: если вы опять не будете соблюдать ни одно свое слово, то мы не будем больше терпеть», — сказал Чавушоглу на встречами со студентами МГИМО, пишет РИА Новости.
По словам главы МИД Турции, это касается в том числе вопроса поставок США оружия курдским формированиям в Сирии.
Ранее стало известно, что Турция и США будут обеспечивать безопасность в сирийском городе Манбидж после того, как его покинут курдские отряды «Сил народной самообороны» (СНС).