ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ազատել է պաշտոնից պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնին: Այդ մասին Թրամփը հայտնել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Արդեն հայտնի է, թե ով կզբաղեցնի թափուր պաշտոնը՝ դա կլինի ԿՀՎ տնօրեն Մայք Պոմպեոն:
«Մայք Պոմպեոն, ԿՀՎ տնօրենը, կլինի մեր նոր պետքարտուղարը: Նա ֆանտաստիկ աշխատանք կկատարի: Շնորհակալություն Ռեքս Թիլերսոնին իր ծառայության համար: Ջինա Հոսփելը կդառնա ԿՀՎ տնօրեն և առաջին կինը կլինի այդ պաշտոնում: Շնորհավորում եմ բոլորին»,-ասվում է Թրամփի գրառման մեջ:
Ջինա Հոսփելը ԿՀՎ տնօրենի տեղակալն էր: Նա առաջին կինը կլինի այդ պաշտոնում ԱՄՆ պատմության մեջ: Թրամփը նշել է, որ Պոմպեոն և Հոսփելը երկար տարիներ աշխատել են միասին և փոխադարձ մեծ հարգանք ունեն, գրում է «Դոժդը» The Washington Post-ի վրա հղումով:
Պարբերականը նշում է, որ վերադասավորումներն ազգային անվտանգության կառավարման ոլորտում կատարվել են Հյուսիսային Կորեայի հետ ԱՄՆ բանակցությունների ֆոնին:
Թիլերսոնը զբաղեցնում էր ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնը 2017-ի փետրվարից: Պոմպեոն նշանակվել էր ԿՀՎ տնօրեն 2017-ի հունվարին, երբ Թրամփը նախագահ դարձավ:

13 Март 2018 - 13:04 AMT
Президент США Дональд Трамп уволил Рекса Тиллерсона с поста госсекретаря и назначил на его должность директора ЦРУ Майка Помпео.
«Майк Помпео, директор ЦРУ, станет нашим новым госсекретарем. Он сделает фантастическую работу! Спасибо Рексу Тиллерсону за его службу!»— написал Трамп в Twitter.
ЦРУ возглавила Джина Хаспел, которая ранее была заместителем директора службы. Она станет первой женщиной на этом посту в истории США. Трамп отметил, что Помпео и Хаспел работали вместе дольше года и за это время между ними сложилось большое взаимное уважение, пишет «Дождь» со ссылкой на The Washington Post.
Издание отмечает, что перестановки в сфере управления национальной безопасности произошли на фоне переговоров США с Северной Кореей.
Тиллерсон занимал пост госсекретаря США с февраля 2017 года. До этого он руководил нефтяной компанией Exxon Mobil. Помпео был назначен директором ЦРУ в январе 2017 года, также после прихода Трампа на пост президента.
Трамп попросил Тиллерсона уйти в отставку 9 марта, так что госсекретарю пришлось сократить поездку по странам Африки в понедельник 12 марта, чтобы вернуться в Вашингтон, писала the Washington Post незадолго до официального объявления до смены госсекретаря.