Մոսկվայում մարտի 25-ին կբացվիԻլյա Վարդանյանի առաջին անհատական «Երազներ Հայաստանի մասին» լուսանկարչական ցուցահանդեսը: Այն կգործի մինչև ապրիլի 25-ը:
Ցուցահանդեսը ներկայացնում են «Մուլտիմեդիա Արտ մուզեյը», Մոսկվայի Արևելքի թանգարանը և «Տրիումֆ» պատկերասրահը:
Լուսանկարների շարքը արտացոլում է հեղինակի ճամփորդությունը Հայաստան: Նրա օբյեկտիվում անսովոր ձևով է բացահայտվում աշխարհի հնագույն քաղաքակրթություններից մեկը, ուղևորությունը մի երկիր, որը բազմադարյա պատմություն, մշակույթ ու ավանդույթներ ունի, աներևակայելի բնապատկերներ: Երկիրը որպես ոգեշնչման հզոր աղբյուր տանում է հեղինակին ժամանակի և ճակատագրի միջով, որն իր լուսանկարների միջոցով պատմում է սեփական պատմությունը, որը կապում է նրան այդ հողի հետ, ասվում է museum.ru կայքում:
«Երազներ Հայաստանի մասին» շարքը նաև լուսանկարչի դիմանկարն է, որի շնորհիվ նա կիսվում է իր փորձով ու կուտակված տպավորություններով բազմաթիվ մանրամասների միջոցով՝ բնապատկերների, գույների, տարբեր սերնդի մարդկանց կերպարների:
Վարդանյանն իր առաջին մեծ հեղինակային նախագծին է նվիրել 2009-2014թթ. շրջանը, իրականացնելով այն հայրենիքում: Տարիներ շարունակ հեղինակը լուսանկարել է կյանքը հայկական քաղաքների ու գյուղերի փողոցներում, ճամփորդելով երկրի զարմանահրաշ բնություն ունեցող անկյուններով: Նա ֆիքսել է այդ հին հողի կյանքի ռիթմը՝ նրա բնակիչների անսովոր գեղեցկությունը, նրանց բնավորությունն ու էմոցիաները փոխանցող մանրուքները, զարմանալի բնությունն ու բնապատկերները, ասվում է հրապարակման մեջ:
Իլյա Վարդանյանը Մոսկվայի ամենահայտի լուսանկարիչներից է: Մոսկվա տեղափոխվելով 1994-ին՝ նա այժմ հանդիսանում է առանց բացառության բոլոր հայտնի ամսագրերի՝ Vogue-ի, GQ-ի, Tatler-ի, Esquire-ի, Elle-ի, Harper's Bazaar-ի, InStyle-ի լուսանկարիչը:

16 Март 2018 - 10:55 AMT
Выставка «Сны об Армении» – это хроника путешествий, которые фотограф совершил на свою историческую родину. В объективе фотографа необычным образом раскрывается одна из древнейших цивилизаций мира, страна с многовековыми историей, культурой и традициями, захватывающими дух пейзажами. Сама страна как мощный источник вдохновения ведет автора сквозь время и судьбы, который через свои фотографии рассказывает собственную историю, связывающего его с этой землей, пишет Museum.ru.
«Сны об Армении» – это также и автопортрет фотографа, благодаря которому он делится накопленными опытом и впечатлениями, используя бесчисленные детали – пейзажи, цвета, настроения и образы людей разных поколений.
Илья Вартанян – один из самых известных фотографов Москвы. Переехав в Москву в 1994 году, он стал постоянным автором всех без исключения авторитетных глянцевых изданий – Vogue, GQ, Tatler, Esquire, Elle, Harper's Bazaar, InStyle и других.
Период с 2009 по 2014 Илья посвятил работе над своим первым большим авторским проектом, реализованным на родине. На протяжении многих лет автор фотографировал жизнь на улицах армянских городов и деревень, путешествовал по удивительным природ- ным уголкам страны. Он фиксировал пульс самой жизни на этой древней земле: необычную красоту лиц ее жителей, едва уловимые детали, передающие их характер и эмоции, удивительную природу и ландшафты. Таким образом, за годы была создана уникальная хроника, которая вошла в авторский альбом и коллекцию будущей музейной выставки, посвященной Армении.