19 Մարտ 2018 - 07:40 AMT
ԱԱ-2018-ն աշխարհի չեմպիոն դառնալու վերջին հնարավորությունը կլինի արգենտինացի ֆուտբոլիստների գործող սերնդի համար: Այդպիսի կարծիք է հայտնել Արգենտինայի հավաքականի հարձակվող և ավագ Լիոնել Մեսսին:
«Ցավոք, մենք կախված ենք արդյունքից: Մենք զգում ենք, որ եթե հիմա չեմպիոն չդառնանք, այլևս երբեք չենք նվաճի այդ տիտղոսը», -ասել է 30-ամյա Մեսսին, գրում է ՏԱՍՍ-ը Goal.com պորտալի վրա հղումով:
Արգենտինայի հավաքականների ֆուտբոլիստներ Սերխիո Ագուերոն, Գոնսալո Իգուաինը, Անխել դի Մարիան, Նիկոլաս Օտամենդին, Խավիրե Մասկերանոն 30 և ավելի տարեկան կլինեն աշխարհի առաջնության անցկացման օրերին:
Արգենտինայի հավաքականը մասնակցել է ԱԱ-2014-ի եզրափակչին՝ զիջելով Գերմանիայի թիմին 0:1 հաշվով, Ամերիկայի 2015 և 2016թթ. գավաթի եզրափակիչներում արգենտինացիները պարտվել են չիլիացիներին:
«Ես շատ եմ լաց եղել նման խաղերի համար, այն պատճառով, որ մենք չենք կարողացել իրականացնել մեր երկրի երազանքը: Կարծես թե 3 եզրափակիչը մեզ չի օգնել: Սակայն, ես հավատում եմ, որ մենք կկարողանանք բարձրացնել գավաթը»,-ասել է Մեսսին:
Մեսսին 8 անգամ դարձել է Իսպանիայի չեմպիոն «Բարսելոնայի» կազմում, 5 անգամ դարձել է Իսպանիայի գավաթի տիտղոսակիր և 4 անգամ դարձել է Չեմպիոնների լիգայի հաղթող: Արգենտինացին 5 անգամ «Ոսկե գնդակ» է նվաճել: Արգենտինայի հավաքականի կազմում Մեսսին օլիմպիական խաղերի չեմպիոն է դարձել 2008-ին Պեկինում: Նա մասնակցել է աշխարհի 3առաջնության, լավագույն ցուցանիշը ցույց է տվել 2014-ին Բրազիլիայում՝ երբ հավաքականը արծաթե մեդալ նվաճեց, իսկ ինքը Մեսսին ճանաչվեց մրցաշարի լավագույն ֆուտբոլիստ:
ԱԱ-2018-ը կանցնի հունիսի 14-ից հուլիսի 15-ը Ռուսաստանում: Արգենտինայի հավաքականը կխաղա D խմբում Իսլանդիայի, Խորվաթիայի և Նիգերիայի հավաքականների հետ:

19 Март 2018 - 07:18 AMT
Чемпионат мира по футболу 2018 года станет последней возможностью для нынешнего поколения аргентинских игроков завоевать титул. Такое мнение высказал нападающий и капитан сборной Аргентины Лионель Месси.
«К сожалению, мы зависим от результата. Мы чувствуем, что если мы не станем чемпионами сейчас, то уже не будем ими никогда», – сказал 30-летний Месси, пишет ТАСС со ссылкой на портал Goal.com.
Игрокам сборной Аргентины Серхио Агуэро, Гонсало Игуаину, Анхелю ди Марии, Николасу Отаменди, Хавьеру Маскерано будет по 30 или более лет на момент проведения чемпионата мира.
Сборная Аргентины играла в финале чемпионата мира 2014 года, уступив команде Германии со счетом 0:1, в финалах Кубка Америки 2015 и 2016 годов аргентинцы проиграли чилийцам.
«Я много раз плакал из-за таких матчей, из-за того, что мы не могли осуществить мечту нашей страны, – сказал Месси. – Похоже, три финала нам совершенно не помогли. Но я верю, что мы можем поднять кубок».
Месси восемь раз становился чемпионом Испании в составе «Барселоны», пять раз обладателем Кубка Испании и четыре раза победителем Лиги чемпионов. Аргентинец является пятикратным обладателем «Золотого мяча». В составе сборной Аргентины Месси выиграл летние Олимпийские игры 2008 года в Пекине. Нападающий принимал участие в трех чемпионатах мира, лучший результат аргентинцы показали в 2014 году в Бразилии, когда завоевали серебряные медали, а Месси был признан лучшим игроком турнира.
Чемпионат мира пройдет с 14 июня по 15 июля в России. Сборная Аргентины сыграет в группе D со сборными Исландии, Хорватии и Нигерии.