20 Մարտ 2018 - 09:15 AMT
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն մտադիր է մինչև 2018-ի ամառն ուսումնասիրել և քննարկել անվճար հանրային տրանսպորտի մոդելը բնակչության բոլոր շերտերի համար: Այդ մասին նա պատմել է Les Echos թերթին տված հարցազրույցում:
Ըստ քաղաքապետի, այդ հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշում պետք է կայացվի մինչև 2020 թվականը:
«Անվճար տրանսպորտի հարցը առանցքային է քաղաքում տեղաշարժվելու առումով, որտեղ վնասակար արտանետումներով ավտոմեքենաներն այլևս կենտրոնական տեղը չեն գրավում»,-ասել է Իդալգոն, գրում է «Կոմերսանտը»:
Սա քաղաքացիների անվճար տեղաշարժն ապահովելու ուղղությամբ քաղաքապետարանի առաջին նախաձեռնությունը չէ: Մարտի 20-ին տեղի կունենա ավելի քան 220.000 տարեց փարիզեցիների համար անվճար երթուղային տոմս սահմանելու վերաբերյալ քվեարկությունը:

20 Март 2018 - 06:58 AMT
Мэр Парижа Анн Идальго к лету 2018 года планирует изучить и обсудить экономическую модель бесплатного общественного транспорта для всех слоев населения. Об этом она рассказала в интервью газете Les Echos.
По словам мэра, окончательное решение по этому вопросу может быть принято к 2020 году.
«Вопрос бесплатного транспорта является ключевым в области городского передвижения, где автомобили, производящие вредные выбросы, больше не занимают центральное место»,— подчеркнула Идальго, пишет «Ъ».
Это не первая инициатива мэра по бесплатному проезду граждан. 20 марта состоится голосование по предложению ввести бесплатный проездной билет для 220 тысяч пожилых парижан.