20 Մարտ 2018 - 10:27 AMT
Ֆիլմերի և հեռուստատեսային ծրագրերի ստեղծմամբ զբաղվող Weinstein Co. ընկերությունը, որի համահիմնադիրը սեռական ոտնձգությունների մեջ մեղադրվող Հարվի Վայնշտեյնն է, հայտարարել է սնանկության մասին:
Վայնշտեյնի ընկերությունը մտադիր է գնել Lantern Capital-ը, որը պատրաստ է շարունակել աշխատանքը ընկերության նախագծերի վրա և աշխատատեղեր տրամադրել աշխատակիցներին: Գործարքի գումարը, ըստ աղբյուրի, $300 միլիոնից մինչև $320 միլիոնի սահմանում է: Իսկ մեկ այլ աղբյուրի տեղեկություններով, գումարը կարող է հասնել $450 մլն, գրում է ՌՆԿ-ն Variety-ի վրա հղումով:
Սակայն բաց է մնում հարցը, թե որքան կվճարվի նրանց, ով ճանաչվել է Վայնշտեյնի ոտնձգությունների զոհ: Խոսքը մի քանի տասնյակ միլիոն դոլարի մասին է:
2017-ի աշնանը The New Yorker-ը և The New York Times-ը հետազոտական նյութեր հրապարակեցին պրոդյուսեր Հարվի Վայնշտեյնի կողմից դերասանուհիների հանդեպ սեռական ոտնձգությունների վերաբերյալ: Հասարակական բանավեճ սկսվեց բռնության մասին և այլ դերասանների ու ռեժիսորների հասցեին նոր մեղադրանքներ առաջ քաշվեցին: Հոլիվուդյան դերասանուհիները բռնության դեմ երկու արշավ սկսեցին՝ #MeToo և Timeʼs Up:

Компания Weinstein Co., которая занималась созданием фильмов и телевизионных программ, не смогла оправиться после обвинений ее сооснователя Харви Вайнштейна в сексуальных домогательствах и в результате подала заявление о банкротстве.
Приобрести Weinstein Co. намерена компания Lantern Capital, которая готова продолжить работу над ее проектами и предоставить рабочие места сотрудникам. Сумма сделки, по данным одного источника, составляет от $300 млн до $320 млн, а по данным другого, может достигнуть и $450 млн, пишет РБК со ссылкой на издание Variety.
При этом открытым остается вопрос, сколько будет выплачено тем, кого признали жертвами домогательств Вайнштейна. Речь идет о нескольких десятках миллионов долларов.
Вайнштейн был уволен из созданной им компании спустя три дня после публикации в The New York Times, в которой голливудская актриса Эшли Джадд обвинила его в домогательствах. Вслед за ней еще девять женщин заявили о непристойном поведении владельца компании.
Вайнштейн вместе с братом Робертом основал The Weinstein Co. еще в 1970-х. Компания выпустила десятки известных картин, в том числе ленты Стивена Содерберга, Питера Гринуэя и Педро Альмодовара. Сам Вайнштейн лично продюсировал фильмы «Криминальное чтиво», «Бесславные ублюдки», «Джанго освобожденный», «Убить Билла», «Властелин колец», «Авиатор» и другие.