Հունաստանում իշխանություններին է հանձնվել 35-ամյա Մարիա Եֆիմովան, որն, ինչպես կարծում են, առնչություն ունի պանամական օֆշորների մասին հրապարակումներով հայտնի մալթացի լրագրող Դաֆնա Քարուանա Գալիցիայի սպանության հետ: Եֆիմովան հայտարարել է, որ վախենում է իր կյանքի համար: Նրան ձերբակալել են, քանի որ պարզվել է, որ Կիպրոսն ու Մալթան նրա կալանավորման թույլտվություն են տվել, հայտնում է currenttime.tv-ին:
Դաֆնա Քարուանա Գալիցիան սպանվել է 2017-ի հոկտեմբերի 16-ին Մալթայում՝ նրա ավտոմեքենայի մեջ ռումբ էին դրել: Սպանությունը մինչ օրս բացահայտված չէ: Հայտնի է միայն, որ Պանամական արխիվի հրապարակումից հետո, հենց Գալիացիան էր մեղադրել Մալթայի վարչապետ Ջոզեֆ Մուսկատի թիմակիցներին ու կնոջը օֆշորային ընկերություններ ունենալու և Ադրբեջանի նախագահական ընտանիքից խոշոր գումարներ ստանալու մեջ:
Եֆիմովան Մալթայի Pilatus Bank-ի նախկին աշխատակից է, որտեղ աշխատել է ընդամենը 3 ամիս:
Ոստիկանությունը կարծում է, որ Եֆիմովան լրագրողուհուն տեղեկություններ է հաղորդել միջոցների լվացման մասին: Մասնավորապես այն մասին, թե ինչպես են գումարները դուրս բերվում Ադրբեջանից Մալթայում տարբեր ֆինանսական կառույցների միջոցով, ինչպես նաև այն մասին, թե ինչ կապեր ունեն Մալթայի և Ադրբեջանի իշխանությունները:
Փաստաթղթերից մեկը վերաբերում էր Ադրբեջանի նախագահական ընտանիքի կողմից 1 մլն եվրոյի փոխանցմանը Մալթայի վարչապետի կնոջ՝ Միշել Մուսկատի հաշվեհամարին:
Ըստ Guardian-ի, Եֆիմովան փորձել է կացության իրավունք ստանալ Հունաստանում: Մինչ այդ նա Մալթայում էր ապրում, որտեղից մեկնել է 2017-ին, Գալիցիայի սպանությունից հետո տեղափոխվելով Կրետե: Սակայն կղզու իշխանությունները նրան կացության իրավունք չեն տվել: Եֆիմովայի ամուսինը հայտարարել է, որ նա վախենում է իր կյանքի համար:
Pilatus Bank-ը մեղադրում է Եֆիմովային հափշտակության մեջ՝ ի պատասխան ռուսաստանցի կինը հակադարձ հայց է ներկայացրել՝ պնդելով, որ բանկը չի վճարել իր աշխատավարձը: Կնոջը յուրացման մեջ է մեղադրում նաև կիպրոսյան Fragrance Distribution ընկերությունը Լիմասոլից, որտեղ Եֆիմովան աշխատել է նախկինում: Եֆիմովան հերքում է բոլոր մեղադրանքները:
Այժմ Հունաստանի իշխանությունները պետք է որոշեն՝կարտահանձնվի՞ Եֆիմովան և որ երկիր՝ Մալթա թե Կրետե: Սակայն Եվրախորհդարանի որոշ անդամներ պնդում են, որ կինը պետք է ապաստան ստանա և ցուցմունքներ տա:
Գալիցիան պարզել էր, որ Մալթայի նոր էլեկտրակայանի բաժնետերերից մեկը Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունն է: Pilatus բանկի հաշիվներից մեկը Մալթայի էներգետիկայի նախարար Կոնրադ Միցիի անունով է, իսկ մյուսը՝ նախագահ Ալիևի դստեր՝ Լեյլա Ալիևայի: Միցին և Մալթայի վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Քիթ Շեմբրին «Պանամայում գրանցված երկու ընկերություններ են հիմնել 2013 թ. պաշտոն ստանձնելուց չորս ամիս անց: Երրորդ կեղծ ընկերությունը՝ «Էգրանտը», ստեղծվել է նույն ժամանակ մալթացի միևնույն հաշվապահի կողմից»: Վարչապետ Մուսկատը և նրա տիկինը հյուրընկալել են Ալիևներին 2014 թ. Մալթա կատարած նրանց այցի ժամանակ:
Հետաքննող լրագրող Գալիցիան տեղեկացրել էր՝ մի կին, որն աշխատել է որպես Pilatus բանկի սեփականատիրոջ Սեյիդ Ալի Սադր Հաշեմինեջադի օգնական, չհրկիզվող պահարանում հայտնաբերել և պատճենահանել է Միշել Մուսկատի անունով գրանցված բանկային հաշվի ձևակերպման փաստաթղթերը: Օգնականը հայտնել է թղթակցին, որ «նրան տվել են ընկերությունների մի ցանկ, միգուցե ութ կամ տասը անուն, և ասել, որ պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնի դրանց վճարման գործարքներին: Դրանց թվում էին Willerby Inc.-ը, Tillgate Inc.-ը, Hearnville Inc.-ը, Egrant Inc.-ը և Al Sahra FZCO-ը», մի ընկերություն, որը պատկանում է Լեյլա Ալիևային՝ նախագահ Ալիևի դստերը՝ ըստ Times of Malta-ի:
Ընթերցեք նաև.Սասունյան. Մալթայի բանկի աշխատակիցը բացահայտել է Ալիևների բանկային հաշիվների փաստաթղթերը

21 Март 2018 - 13:18 AMT
35-летняя Мария Ефимова, россиянка, которую связывают с убийством мальтийской журналистки Дафне Каруаны Галиции, писавшей о панамских офшорах, 21 марта сдалась властям Греции.
Она сама пришла в отделение полиции в Афинах и заявила, что опасается за свою жизнь. После этого она была задержана и помещена под стражу, так как выяснилось, что Мальта и Кипр выдали ордер на ее арест, пишет «Настоящее время».
Дафне Каруана Галиция погибла 16 октября 2017 года на Мальте: в ее автомобиль была заложена бомба.Кто именно это сделал – до сих пор неизвестно, несмотря на то, что тысячи людей выходили с протестами на улицы, требуя найти убийц, а основатель Wikileaks Джулиан Ассанж предложил награду за информацию, которая поможет пролить свет на убийство. Известно лишь, что после публикации «Панамского архива» именно Галиция обвинила соратников и жену премьер-министра Мальты Джозефа Муската во владении офшорными компаниями, которые получали деньги от азербайджанской президентской семьи. Эти компании также, якобы, продавали мальтийские паспорта.
Ефимова – бывшая сотрудница мальтийского банка Pilatus Bank, где проработала всего лишь три месяца. Финансовая организация подала на нее заявление в полицию за организацию хищения, в ответ россиянка подала встречный иск, утверждая, что в банке ей не выплатили положенную зарплату. Также в хищении женщину обвинила кипрская компания Fragrance Distribution из Лимассола, в которой россиянка работала ранее. Сама она отвергает оба обвинения.
По данным Guardian, женщина пыталась получить вид на жительство в Греции. До этого она жила на Мальте, но уехала оттуда в 2017 году, вскоре после убийства Дафне Каруане Галиции, перебравшись с мужем и детьми на Крит. Но власти этого острова отказали ей в ВНЖ. Муж Ефимовой заявил, что она боялась за свою жизнь.
Теперь власти Греции должны принять решение, будет ли Ефимова экстрадирована на Мальту или на Кипр, и куда именно. Однако несколько членов Европарламента уже высказались за то, что женщина должна получить убежище и дать показания.
Полиция полагает, что Ефимова передавала журналистке информацию, связанную с отмыванием средств. В частности – с тем, как деньги выводятся из Азербайджана через различные финансовые структуры на Мальте, а также о том, как могут быть связаны власти Мальты и Азербайджана. По данным Радио Свобода, один из документов касался трансфера в 1 млн евро от семьи президента Азербайджана на счет жены мальтийского премьер-министра Мишель Мускат.