Հայտնի ռուս գրող, բանաստեղծ, հրապարակախոս և քաղաքական գործիչ Էդուարդ Լիմոնովը նոր գիրք է գրել, որը կոչվում է «Մոնղոլիա»:
Հրապարակախոսական վեպը հեղինակի ճամփորդական նոթերն են տարբեր երկրների ու քաղաքների մասին: Գրքում նաև 8 ակնարկ կա Արցախի մասին՝ Առավոտը Ստեփանակերտում, Օազիս, Մոսկվա, Կոտորածի սարսափները, Գյուլիստան, Ղարաբաղյան գյուղում, Որտեղ նախարարները զբոսնում են փողոցում, Եկեղեցիների մասին:
Ըստ հեղինակի, գրքի անվանումն իրական Մոնղոլիայի հետ ոչ մի կապ չունի, գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
«Մոնղոլիան» նախնական, հեղինակային անվանումն էր: Իսկ հետո, երբ ես գրեցի այս գիրքը, եկա այն եզրակացության, որ այլ անվանում պետք էլ չէ: Մոսկվայում իմ բնակավայրից ոչ հետու (սեփական բնակարան չունեմ, մշտապես վարձակալում եմ), «Մագնոլիա» մթերային խանութ կա, որը ես Մոնղոլիա եմ կոչում: Ասում եմ. «Արի, Մոնղոլիա գնանք գնումների»: Այդպես էլ մնաց այդ անվանումը և արտացոլվեց գրքի վերնագրում»,-պատմել է Լիմոնովը:
Էդուարդ Լիմոնովն առաջին անգամ Արցախ է այցելել 2017-ի հունիսին, որտեղ բազում հանդիպումներ է ունեցել ամենատարբեր մարդկանց հետ՝ ուսանողների, պաշտոնյաների, զինվորականների, հասարակական գործիչների: Գրողն ասել էր, որ գիրք է գրելու Ղարաբաղի մասին, քանի որ Ռուսաստանում ԼՂ հիմնախնդրի խեղաթյուրված ընկալում կա: 2017-ի հունիսի 9-ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն Լիմոնովին ընդգրկել է սև ցուցակում՝ արգելելով նրա մուտքը երկիր:

23 Март 2018 - 07:33 AMT
Российский писатель, поэт, публицист и политический деятель Эдуард Лимонов выпустил свою новую книгу. Она называется «Монголия».
Публицистический роман – это путевые заметки автора о разных странах и городах. В книгу вошли также 8 очерков о Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике): Утро в Степанакерте, Оазис, Москва, Ужасы резни, Гюлистан, В карабахской деревне, Где министры разгуливают по улицам, О церквях.
По словам автора, название книги к Монголии никакого отношения не имеет, пишет «Комсомольская правда».
«Монголия» – это было предварительное, авторское название. А потом, когда я эту книгу написал, пришел к выводу, что никакого другого названия и не нужно. Оно пришло таким образом. Там, где я живу в Москве (у меня нет собственного жилья, я регулярно снимаю квартиры), рядом находится продуктовый магазин «Магнолия». А я переиначил: «Давай, мол, за продуктами в Монголию заедем?». Так и прижилось. И нашло отражение в названии книги»,- рассказал Лимонов.
Эдуард Лимонов впервые прибыл в Арцах в первых числах июня 2017 года. В Арцахе Лимонов провел встречи со студентами и преподавателями Арцахского госуниверситета, общественными деятелями и рядом чиновников. Писатель сообщил, что напишет цикл статей о Карабахе, поскольку в России преобладает искаженное восприятие о карабахской проблеме.
9 июня 2017 года стало известно, что МИД Азербайджана внес Эдуарда Лимонова в черный список. Писателю запрещен въезд на территорию страны.