Հայաստանի կողմից թուլության ցանկացած դրսևորում Բաքվի համար ռազմական գործողությունները ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վերսկսելու առիթ կարող է դառնալ: Այդ մասին ասվում է ռուսական Ռազմավարությունների և տեխնոլոգիաների կենտրոնի փորձագետների «Փոթորկին սպասելիս.Հարավային Կովկաս» զեկույցում:
Փորձագետները վերլուծել են իրավիճակը տարածաշրջանում և եկել այն եզրակացության, որ ղարաբաղյան հակամարտության սրացումն անխուսափելի է: Որպես սրացմանը նպաստող գործոններ նշվում են նավթի գների աճը, Ադրբեջանի գերազանցությունը ռազմական ոլորտում և հակամարտող կողմերի ժողովրդագրական անհավասարությունը:
Նշվում է, որ ղարաբաղյան հակամարտության առաջին տարիներից հետո մի կողմից Ադրբեջանի, մյուս կողմից ՀՀ ու ԼՂ միջև ուժերի հարաբերակցությունը պահպանվում էր, սակայն 2000-ականներին, երբ կտրուկ բարձրացան նավթի գները, իրավիճակը սկսեց փոխվել հօգուտ Արդբեջանի:
«Նավթադոլարների շնորհիվ Ադրբեջանն ավելացրեց ռազմական ծախսերն ու բանակի թվաքանակը: Եթե 2001-ին երկրի ռազմական բյուջեն $300 մլն էր, ապա 2013-ին այն կազմեց $3,7 մլրդ և հավասար էր Հայաստանի ամբողջ պետբյուջեին»,-ասվում է հոդվածում, գրում է ՌԲԿ-ն:
Հոդվածում բերվում է ՀՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի թվաքանակի զարգացման միտումը: 2016-ին Ադրբեջանի ԶՈւ անձնակազմը եղել է 126.000, մինչդեռ ՀՀ ԶՈւ անձնակազմը 2002-ից մինչ օրս կազմում է մոտ 45.000:
«Եթե ժողովրդագրական միտումները չփոխվեն, ապա ՀՀ բնակչությունը կարող է 2030-ին կրճատվել մինչև 3 մլն, իսկ 2050-ին ՝ մինչև 2,7 մլն: Ըստ ՄԱԿ հաշվարկների, Ադրբեջանի բնակչությունը 2030 կհասնի 10,7 մլն, իսկ 2050-ին՝ 11 մլն»,-ասվում է զեկույցում:
Ռուս փորձագետները նշում են, որ ադրբեջանական բանակի վերազինումը, որը պայմանավորված էր նավթադոլարների հոսքով, ստիպեց ՌԴ-ին քայլեր ձեռնարկել բալանսավորելու համար իրավիճակը: «2016-ի փետրվարին ՌԴ-ն Հայաստանին մոտ 200 մլն վարկ տրամադրեց սպառազինությունների գնման համար, առաքվեցին այդ թվում նաև «Սմերչ» համակարգեր և դրանց հրթիռները, «ՏՕՍ-1Ա» հրանետանային համակարգեր, ռադիոտեխնիկական հետախուզության միջոցներ, թեթև և հրաձգային զինատեսակներ և այլն»,-ասվում է հոդվածում:
Բաքուն աճող սոցիալական լարվածության կարող է բախվել, որի պատճառներից մեկը նաև ժողովրդագրական աճն է: Ըստ զեկույցի, գյուղաբնակ երիտասարդների հոսքը քաղաքներ նույնպես լուրջ ներքաղաքական ռիսկեր է պարունակում:
Հայաստանի կողմից թուլության ցանկացած դրսևորում Բաքվի համար ռազմական գործողություններ սկսելու առիթ կարող է դառնալ: Եվ եթե հարձակումը կայծակնային լինի, Բաքուն կարող է հաղթել, կարծում են փորձագետները:
Նշվում է, որ իրավական լուծման հույս դեռ չկա: «Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային կարգավիճակի օրինականացում չի նկատվում, հայկական կողմին պարտադրված է սպառազինությունների մշտական մրցավազք Արդբեջանի հետ՝ անհամեմատելի տնտեսական և ժողովրդագրական ռեսուրսների պարագայում»,-ասվում է զեկույցում:

24 Март 2018 - 11:39 AMT
Обострение военного конфликта между Арменией и Азербайджаном о принадлежности Нагорного Карабаха неизбежно. К такому выводу пришли эксперты Центра анализа стратегий и технологий в докладе «В ожидании бури: Южный Кавказ».
Конфликт может резко обостриться по нескольким причинам: из-за технического превосходства Азербайджана, возможного роста цен на нефть, демографического дисбаланса, ​а также из-за невозможности юридического закрепления за армянами территорий за пределами бывшей НКАО, считают эксперты, пишет РБК.
Отмечается, что на протяжении десятилетия после Карабахского конфликта (1991–1994 годы) между Азербайджаном, с одной стороны, и Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой (НКР) — с другой, сохранялся баланс сил, однако в 2000-х, после резкого увеличения стоимости нефти произошел перелом. Соотношение сил изменилось в пользу Азербайджана — страны с развитой нефтедобывающей отраслью, отмечают эксперты.
По данным SIPRI, военные расходы Азербайджана в 2001 году составили около $300 млн, в 2013 году — около $2,8 млрд, а их пик пришелся на 2015 год — $3 млрд. Численность Вооруженных сил Азербайджана в 2016 году достигла 126 тыс. человек, по данным Military Balance. Вооруженные силы Армении с 2002 года и по настоящее время составляют около 45 тыс. человек. Численность армии обороны Нагорного Карабаха — около 20 тыс. человек, из них половина — призывники из Армении.
Эксперты отмечают, что после распада СССР население Азербайджана, несмотря на активную эмиграцию, продолжало увеличиваться на 1–2,5% в год, а население Армении из-за падения рождаемости и еще более массовой эмиграции, в основном молодежи, начало быстро сокращаться. Если демографическая тенденция не изменится, то население Армении может сократиться до 3 млн человек в 2030 году и до 2,7 млн в 2050 году. Население Азербайджана, согласно расчетам ООН, увеличится до 10,7 млн к 2030 году и до 11 млн человек к 2050 году, отмечают аналитики.
Баку сталкивается с растущей социальной напряженностью, порожденной в том числе и демографическим ростом, сказано в докладе. Наплыв неустроенной сельской молодежи в города является фактором серьезного внутриполитического риска.
Любое проявление Арменией слабости может стать поводом для Баку начать в Нагорном Карабахе новые военные действия. И если атака будет молниеносной, Баку может одержать победу, считают эксперты.
На правовое решение конфликта пока рассчитывать не приходится, считают аналитики Центра анализа стратегий и технологий. «Международная легализация фактического статуса Карабаха отсутствует, армянская сторона обрекается на перманентную гонку вооружений с Азербайджаном при несопоставимых экономических и демографических ресурсах», — приходят к выводу военные эксперты.