28 Մարտ 2018 - 09:56 AMT
Էստոնիայի հայազգի քաղաքացի Կարինե Օգանեսյանին թույլ չեն տվել մուտք գործել Ադրբեջան և 12 ժամ օդանավակայանում պահելուց հետո ուղարկել են Էստոնիա: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Էստոնիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
Կարինե Օգանեսյանը Տալինի քաղաքային խորհրդի նախագահի խորհրդականն է և Էստոնիայի Ցենտրիստական կուսակցության երիտթևի նախագահը: Նա Բաքու էր մեկնել մանկավարժների միջազգային գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով: Դեպքը տեղի է ունեցել մարտի 23-ին:
Ըդն որում Կարինե Օգանեսյանը պաշտոնապես ստացել էր Ադրբեջան մուտքի էլեկտրոնային արտոնագիր և էստոնական պատվիրակության հետ (որպես պատվիրակության անդամ) էր մեկնել Բաքու։
Բաքվից հետ ուղարկելու մասին իր ֆեյսբուքայն էջում գրառում է կատրել նաև Կարինե Օգանեսյանը: «Հանդուրժողականություն, երկխոսություն, փոխադարձ հարգանք…ինչի՞ մասին է խոսքը»,-գրել է Կարինե Օգանեսյանը: Նա մասնավորապես նշել է, որ իրեն կերակրել են միայն 7 ժամից, այն էլ, երբ ինքն է խնդրել, իրենք չեն առաջարկել:
Դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի գրառման մեջ ասվում է. «Այս վարքագիծը հերթական անգամ ի ցույց է դնում Բաքվի իշխանությունների ռասիստական, անհանդուրժողական բնույթը։ Հակահայ քաղաքականությամբ ներծծված Բաքուն հերթական անգամ ցինիկ վերաբերմունք է ցուցաբերում իր համար այդքան խորթ եվրոպական արժեքների նկատմամբ։ Հուսով եմ էստոնական կողմը հետևություններ կանի և համարժեք կարձագանքի այս նողկալի պատմությանը՝ պաշտպանելով իր քաղաքացու շահերը։ Եվրոպական կառույցները նույնպես անտարբեր չպետք է մնան, քանի որ Էստոնիան ԵՄ անդամ պետություն է և Կարինե Օգանեսյանը ԵՄ քաղաքացի է»։
Դեսպանը հավելել է, որ եթե որևէ երկիր ի վիճակի չէ տարաբնույթ դրդապատճառներից ելնելով միջազգային գիտաժողովներին հրավիրված բոլոր մասնակիցներին և նրանց ուղեկցող անձնակազմին ընդունել, ապա լուրջ վերանայման պետք է ենթարկել տվյալ երկրում նմանատիպ միջոցառումների անցկացման նպատակահարմարությունը։

28 Март 2018 - 13:07 AMT
Гражданке Эстонии армянского происхождения Карине Оганесян не разрешили въехать в Азербайджан и отправили в Эстонию после того, как заставили прождать в аэропорту 12 часов. Об этом на своей странице в Facebook написал посол Армении в Эстонии Тигран Мкртчян.
Оганесян – советник председателя городского совета Таллина и председатель молодежного крыла Центристской партии Эстонии, она отправилась в Баку 23 марта, чтобы в составе эстонской делегации принять участие в Международной научно-практической конференции педагогов. При этом, предварительно Оганесян оформила электронную визу и была зарегистрирована как верифицированный участник мероприятия от Эстонии.
Она сама также написала в Facebook об этом происшествии: «Говорят красивый город, но я пока лицезрею аэропорт и охранников хамов. А знаете почему? Потому что меня депортируют из страны».
«Диалог, толерантность, взаимоуважение, о чем это я. Меня отвели поесть по истечении 7 часов, попросила просто, так никто не предложил»,- написала Оганесян.
В записи посла Мкртчяна говорится: «Такое поведение в очередной раз выставляет напоказ расистскую, нетерпимую сущность властей Баку. Пропитанный антиармянской политикой Баку в очередной раз демонстрирует циничное отношение к чуждым ему европейским ценностям. Надеюсь, эстонская сторона сделает выводы и адекватно отреагирует на эту омерзительную историю, защитив права своей гражданки. Европейские структуры также не должны оставаться равнодушнымы, поскольку Эстония – член Евросоюза, а Карине Оганесян – его гражданка».
По словам посла, если какая-либо страна, исходя из различных причин, не в состоянии принять всех приглашенных и их сопровождающих на международный симпозиум, то надо пересмотреть целесообразность проведения в данной стране подобных мероприятий.