ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերն ի թիվս այլ հարցեի կքննարկեն նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցեր: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Ապրիլի 5-ին տեղի կունենա ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի հետ, որը Մոսկվա կժամանի ՌԴ ՊՆ կողմից կազմակերպվող Միջազգային անվտանգության 7-րդ մոսկովյան խորհրդաժողովին մասնակցելու նպատակով»,-ասել է Զախարովան:
Նա հավելել է, որ ՌԴ-ն դիտարկում է ԵԱՀԿ-ն որպես Եվրաատլանտյան տարածքում հանրային անվտանգության կարևոր գործիք: «Նախատեսվում է գնահատականներ փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղում, Մերձդնեստրում հակամարտության կարգավորման գործում ԵԱՀԿ դերի վերաբերյալ»,-ասել է Զախարովան:
Ավելի վաղ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ համանախագահների կողմից տարվող ընդհանուր գիծը մնում է անփոփոխ, այսինքն` բանակցություններում առաջընթացի համար անհրաժեշտ է վստահության մթնոլորտի ձևավորում, ինչի համար էլ ահրարժեշտ են համապատասխան համաձայնություններ կյանքի կոչել:

29 Март 2018 - 15:16 AMT
Глава МИД России Сергей Лавров и генсек ОБСЕ Томас Гремингер на встрече в Москве 5 апреля обсудят также урегулирование карабахского конфликта. Об этом заявила на еженедельном брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«5 апреля состоится встреча главы МИД России с генсеком ОБСЕ, который приедет в Москву для участия в Седьмой московской конференции по международной безопасности, организованной Минобороны РФ», — сказала Захарова.
Она добавила, что Россия рассматривает ОБСЕ в качестве важного инструмента построения неделимого сообщества безопасности в Евроатлантике на основе равноправного диалога и сотрудничества всех государств-участников.
«Предполагается обменяться оценками роли ОБСЕ в урегулировании конфликта в Донбассе, Приднестровье, Нагорном Карабахе, а также работы женевских дискуссий по стабильности в Закавказье», — отметила Захарова.