30 Մարտ 2018 - 08:27 AMT
Ֆրանսիայի իշխանությունները որոշել են զորք ուղարկել սիրիական Մանբիջ՝ քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերին օգնելու նպատակով: Այդ մասին հայտնել է Parisien թերթը Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի փարիզյան պատվիրակության ներկայացուցչի վրա հղումով:
Մարտի 29-ին Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ էմանուել Մակրոնի հետ: Ըստ պատվիրակության անդամի, նախագահը մտադիր է շատ շուտով ֆրանսիական բանակի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներ գործուղել Մանբիջ: Քանակը չի նշվում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հայտնի է, որ գործողությունը համակարգվելու է ԱՄՆ զինվորականների հետ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդը պահանջել էր, որ քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերն անհապաղ հեռանան Մանբիջից: Անկարան հայտարարել է, որ եթե այդ պահանջը չկատարի, Թուրքիան ռազմական գործողություն կանցկացնի քաղաքում, ինչպես արվեց Սիրիայի հյուսիսային շրջաններում:

Власти Франции решили направить войска для помощи курдскому ополчению в сирийском Манбидже, пишет газета Parisien со ссылкой на представителя делегации «Сирийских демократических сил» (SDF, арабо-курдские отряды) в Париже.
29 марта делегация SDF встретилась с президентом Франции Эммануэлем Макроном. По словам представителя делегации, глава Пятой Республики намерен «в самом скором времени» направить в Манбидж подразделения спецназа французской армии. Их численность не называется. Сообщается, что операция будет проводиться в координации с военными США, пишет РИА Новости.
Ранее Совет национальной безопасности Турции потребовал незамедлительного вывода сил самообороны курдов из сирийского Манбиджа. Анкара заявила, что при невыполнение этого требования может провести в этом регионе военную операцию, подобную проведенным в других районах на севере Сирии.