3 Ապրիլ 2018 - 09:06 AMT
ՌԴ Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել Ուկրաինայի ՆԳՆ ղեկավար Արսեն Ավակովի դեմ՝ ՌԴ նախագահի ընտրություններում ռուսաստանցիների քվեարկությանը խոչընդոտելու համար: Այդ մասին հայտնել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն:
Մարտի 18-ին Ուկրաինայի ոստիկաններն արգելափակել են Կիևում ՌԴ դեսպանատան և Օդեսայում, Խարկովում և Լվովում հյուպատոսությունների մուտքերը նախարար Ավակովի կարգադրությամբ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՌԴ Քննչական կոմիտեն քրգործ է հարուցել ՔՕ 12 հոդվածով, որը թույլ է տալիս պատասխանատվության կանչել օտարերկրացիներին, որոնք հանցագործություն են կատարել ՌԴ սահմաններից դուրս, եթե այն ուղղված է եղել ռուսաստանցիների շահերի դեմ:
ՌԴ ԱԳՆ-ում հայտարարել են, որ Ուկրաինայի այդ որոշումն աննախադեպ էր, հակասում էր միջազգային նորմերին և դուրս է քաղաքակիրթ երկրների մասին պատկերացումներից:
Վաղաժամ քվեարկության շնորհիվ Ուկրաինայի տարածքում կարողացել էր ՌԴ նախագահի ընտրություններին մասնակցել 300 մարդ՝ այնտեղ բնակվող 72.000 ընտրողներից:
Ուկրաինան միակ պետությունն է, որն արգելել էր ՌԴ քաղաքացիներին քվեարկել իր տարածքում գտնվող դիվանագիտական ներկայացուցչություններում:

Следственный комитет РФ возбудил уголовное дело против министра внутренних дел Украины Арсена Авакова из-за помех россиянам при голосовании на выборах президента. Об этом сообщила официальный представитель ведомства Светлана Петренко.
18 украинские полицейские заблокировали входы в российское посольство в Киеве и консульства в Одессе, Харькове, Львове. Россиянам не давали принять участие в голосовании. По данным следствия, распоряжения давал Аваков.
СК возбудил против него дело на основании статьи 12 УК, которая позволяет привлекать к уголовной ответственности иностранцев, совершивших преступления вне пределов России, если они направлены против интересов россиян, пишет РИА Новости.
В МИД РФ заявили, что «решение Украины беспрецедентно, противоречит международным правозащитным нормам, в том числе положениям Конвенции о защите прав человека и основных свобод 1950 года, и не укладывается в общепринятые представления о цивилизованных странах».
Сообщалось, что благодаря досрочному голосованию принять участие в выборах на территории Украины смогли 300 человек из 72 тысяч проживающих там избирателей.