4 Ապրիլ 2018 - 12:33 AMT
Ադրբեջանում ապամոնտաժել են Բաքվի Պետական դրոշի հրապարակում կանգնեցված երկրի գլխավոր և ամենամեծ դրոշը: «Դրոշի ձողի ապամոնտաժումը Պետական դրոշի հրապարակում կապված է ուժեղ քամու պայմաններում կայունության հետ»,-հայտարարել է Ադրբեջանի փոխվարչապետ Աբիդ Շարիֆովը:
Ադրբեջանի գլխավոր դրոշը բազմիցս չի դիմացել քամուն և պատառոտվել է:
2007-ի դեկտեմբերի 30-ին տեղի ունեցավ Բաքվի պետական դրոշի հրապարակի հիմնարկեքը, որտեղ տեղադրվեց Ադրբեջանի ամենամեծ դրոշը: Հրապարակի կառուցման համար ծախսվել է 35 մլն դոլար Ադրբեջանի պետբյուջեից:
Ըստ Շարիֆովի, թերությունների պատճառը գործարանում պատրաստման ժամանակ թույլ տված սխալներն են, հայտնում է Haqqin.az-ը:
«Ուստի, հրավիրվեցին օտարերկրյա մասնագետներ և դրոշի ձողն ապամոնտաժվեց: Այլ տեղեկատվության չեմ տիրապետում, քանի որ այդ հարցով այլ մարդիկ են զբաղվել»,-ասել է նա:
2016-ի մայիսի 19-ին 17:30-ին մոտ Ադրբեջանի գլխավոր դրոշն արդեն որերորդ անգամ չի դիմացել քամուն և պատառոտվել է: 2014-ի հունիսի լույս 22-ի գիշերը բարձրացած փոթորիկը, որը չդադարեց ամբողջ օրը, պատառոտեց Ադրբեջանի գլխավոր դրոշը Բաքվի դրոշի հրապարակում: Ինչպես ասվեց այդ ժամանակ, չնայած «երկրորդ միջադեպի» մասին հաղորդագրություններին, սա, առնվազն, արդեն վեցերորդ նման միջադեպն էր կապված հսկայական դրոշի հետ:

В Азербайджане демонтировали главный флаг страны. Об этом сказал заместитель премьер-министра Абид Шарифов.
«Демонтаж флагштока на площади Государственного флага был связан с проблемой устойчивости к сильному ветру»,- отметил он, пишет Haqqin.az.
По словам Шарифова, недостатки в вопросе устойчивости к сильному ветру были допущены при изготовлении на заводе.
«Поэтому были приглашены иностранные эксперты и флагшток был демонтирован. Я не владею последней информацией, так как вопросом заняты другие люди», – сказал он.
В мае 2016 года главный флаг Азербайджана вновь не выдержал испытания бакинским ветром и порвался. До этого в июне 2014 года штормовой ветер, начавшийся ночью и не прекращающийся весь день, порвал главный флаг Азербайджана на площади флага Баку.Еще одна «неприятность» с флагом случилась 23 марта 2011 года. Сильный ветер раздирал флаг примерно до 14 часов.
30 декабря 2007 года был заложен фундамент основной азербайджанской Площади государственного флага в Баку, на которой был установлен самый большой флаг Азербайджана. Проект, подготовленный американской компанией Trient Support, реализовала азербайджанская компания Azenko. На строительство Площади государственного флага было потрачено $35 миллионов из госбюджета Азербайджана.