5 Ապրիլ 2018 - 12:04 AMT
Վատիկան պաշտոնական այցի շրջանակներում նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 5-ին Վատիկանում մասնակցել է «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ» հռչակված աստվածաշնորհ սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացման արարողությանը: Բացումը կատարել է Սուրբ աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը:
Շուրջ երկու մետր բարձրությամբ բրոնզե արձանը ձուլվել է Չեխիայում, հեղինակը Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Դավիթ Երևանցին է, ճարտարապետը` Միքայել Հասրաթյանը:
Այս նախաձեռնությունն իրականություն է դարձել Միքայել Մինասյանի և ռուսաստանաբնակ հայտնի գործարար Արթուր Ջանիբեկյանի բարերարությամբ և Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանության մշակույթի բաժնի պատասխանատու Վարդան Կարապետյանի կազմակերպական ջանքերի շնորհիվ:
Արձանը պատրաստված է երկու օրինակից. մեկը տեղադրվեց Վատիկանում, իսկ երկրորդը կտեղադրվի համայն հայության հոգևոր կենտրոն Էջմիածնում։
Վատիկանի պարտեզներում արձանի հանդիսավոր բացումից հետո տեղի է ունեցել էկումենիկ արարողություն` Հռոմի սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապի, Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ և և Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսներիմասնակցությամբ:
Հանրապետության նախագահն այնուհետև այցելել է Սուրբ աթոռում ՀՀ դեսպանություն, որտեղ տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողություն:
Նախագահի հրամանագրերով դիվանագետի օրվա կապակցությամբ, ՀՀ և Սուրբ Աթոռի միջև միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով, բարեխիղճ և արդյունավետ աշխատանքի համար Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանության գրասենյակի վարիչ Մարիամ Երեմյանը պարգևատրվել է Երախտագիտության մեդալով, մարդասիրական և բարեգործական անխոնջ գործունեության համար բարերար Սմբատ Կարապետյանը պարգևատրվել է Մխիթար Հերացու մեդալով, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Իտալիայի Հանրապետության Սենատի Հայաստան-Իտալիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամ, սենատոր Ալդո դի Բիաջոյին պարգևատրվել է Մխիթար Գոշի մեդալով, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:

В ходе официального визита в Святой Престол президент Армении Серж Саргсян 5 апреля принял участие в церемонии открытия статуи Святого Григория Нарекаци, которому Ватикан ранее присвоил титул Учителя Вселенской Церкви. Церемонию открытия провел посол Армении в Ватикане Микаел Минасян.
Автор почти 2-метровой скульптуры – народный художник Армении, скульптор Давид Ереванци. Архитектор – Микаел Асратян.
Инициатива была реализована усилиями посла Армении в Ватикане Микаела Минасяна, ответственного за культурный департамент дипмиссии Вардана Карапетяна, а также при содействии известного бизнесмена Артура Джанибекяна, проживающего в России.
Скульпутра изготовлена в двух копиях, вторую установят в Эчмиадзине – духовном центре всего армянства.
После торжественного открытия статуи в садах Ватикана состоялась экуменическая церемония при участии Папы римского Франциска, Католикоса всех армян Гарегина Второго и Католикоса великого Дома Киликийского Арама Первого.
Саргсян затем посетил посольство Святого Престола в Республике Армении, где состоялась церемония награждения. Указами президента в связи Днем дипломата за значительный вклад в дело укрепления и развития межгосударственных отношений между Республикой Армения и Святым Престолом чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Святом Престоле Микаел Минасян награжден медалью «За заслуги перед Отечеством» 2-й степени; за добросовестную и результативную работу начальник канцелярии посольства Республики Армения в Святом Престоле Мариам Еремян награждена Медалью Признательности; за гуманистическую и благотворительную неустанную деятельность филантроп Смбат Карапетян награжден медалью Михтара Гераци; за значительный вклад в дело международного признания Геноцида армян член парламентской группы дружбы Италия-Армения Сената Итальянской Республики, сенатор Альдо ди Биаджо награжден медалью Мхитара Гоша.