5 Ապրիլ 2018 - 13:51 AMT
Վրաստանում պետական ծառայողների համար նախատեսված ավտոմեքենաները կարող են լինել ցանկացած գույնի, սևից բացի: Կառավարությունը փոփոխություն է կատարել համապատասխան որոշման մեջ:
Սև մեքենաներից հրաժարվելը Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի նախաձեռնությունն էր, որը փետրվարին կոչ էր արել կառավարության անդամներին անցյալում թողնել սև ջիպերի դարաշրջանը և այլ գույնի մեքենաներ վարել:
2014-ի փետրվարին ընունված կառավարության որոշման մեջ ավտոմեքենաների գույնի մասին ոչինչ չէր ասվում, իսկ թարմացված տարբերակում հայտնվել է հետևյալ գրությունը՝ «գնվող բոլոր դասերի ավտոմեքենաները կարող են լինել ցանկացած գույնի, սևից բացի»: Բացի այդ, ըստ փոփոխությունների, մինչև ապրիլի 25-ը Վրաստանի նախարարություններն ու նրանց ենթակայության հաստատությունները պետք է ներկայացնեն ավտոպարկի օպտիմալացման ծրագիր, գրում է Sputnik-Գրուզիան:
Վրաստանի կառավարությունը հանձնարարել է պետական հաստատություններին, որ, այն ավտոմեքենաները, որոնք ենթակա չեն վերանորոգման կամ դա անշահութաբեր կլինի, փոխանցել ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայությանը:
2018-ի հունվարին սև գույնի ավտոմեքենաների արգելքն ուժի մեջ է մտել Թուրքմենստանում, որտեղ դա վերաբերում է ոչ միայն պաշտոնյաներին, այլ բոլորին: Սև գույնի ավտոմեքենաների ներկրումը Թուրքմենստան արգելվել էր դեռևս 2015-ին, իսկ այժմ անմիջապես փողոցներից սև մեքենաները տեղափոխվում են տուգանային հրապարակ:

Автомобили всех классов, предназначенные для госслужащих в Грузии, могут быть любого цвета, кроме черного. Соответствующие изменения правительство страны внесло в постановление «Об утверждении перераспределения государственного автопарка, классификации и закупки служебной автомашины или правила замены».
Ранее в постановлении правительства Грузии, принятом в феврале 2014 года, о цвете автомобилей ничего сказано не было, а сейчас в обновленной версии документа появилась запись «закупаемые автомобили всех классов могут быть любого цвета, кроме черного».
Кроме того, согласно изменениям, до 25 апреля грузинские министерства и находящиеся в их подчинении учреждения должны представить план по оптимизации автопарка, пишет Sputnik-Грузия.
Правительство Грузии поручило госучреждениям те автомобили, которые не подлежат ремонту или их ремонт считается нерентабельным, передать в распоряжение Службы доходов министерства финансов.
Отказ от черных автомобилей был инициативой премьер-министра Грузии Георгия Квирикашвили, который в начале февраля призвал членов правительства оставить в прошлом эпоху черных джипов и пересесть на машины других цветов.
В январе запрет на использование автомобилей черного цвета стал действовать в Туркменистане. В отличие от Грузии, где черный цвет запрещен для автомобилей госслужащих, в Туркменистане данный запрет распространяется на все машины.
Ввоз автомобилей черного цвета был запрещен в Туркменистане еще в 2015 году, а теперь черные машины эвакуируются прямо с улиц на штрафстоянку дорожной полиции.