6 Ապրիլ 2018 - 13:29 AMT
ԱՄՆ հայազգի կոնգրեսական թեկնածու. Եթե թուրքերը չարգելեին հայերին զենք կրել, Ցեղասպանությունը կկանխվեր
ԱՄՆ կոնգրեսի ընտրություններում Նևադա նահանգից Հանրապետական կուսակցության թեկնածու հայազգի Դենի Թարխանյանը, երկրում զենքի վաճառքի վերահսկողությանն անդրադառնալիս, հայտարարել է, որ Հայոց ցեղսապնությունը կարող էր կանխվել, եթե թուրքական իշխանությունները չառգրավեին Օսմանյան կայսրության հայ բնակչության մոտ եղած զենքը: Այս մասին գրում է The Huffington Post-ը:
Քննարկմանը մասնակցող պահպանողական ամերիկացի գործիչ Ուեյն Էլին Ռութն ասել է, որ առաջին բանը, ինչն արել է Ադոլֆ Հիտլերը հրեաներին համակենտրոնացման ճամբարներում սպանելուց առաջ, նրանց նկատմամբ զենք կրելու արգելքը կիրառելն է եղել:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակից Թարխանյանն իր հերթին ասել է, որ հայերը նույնպես կոտորվել են, քանի որ ինքնապաշտպանության համար զենք չեն ունեցել:
«Ես հայ եմ, և Օսմանյան կայսրությունը վերցրեց հայերի ձեռքից զենքը: Նրանք (թուրքերը-խմբ.) եկան ու սպանեցին 1,5-2 մլն հայի, քանի որ վերջիններս ինքնապաշտպանվելու տարբերակ չունեին», – ասել է Թարխանյանը:
Ավելի վաղ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայազգի Դենի Թարխանյանի՝ ԱՄՆ կոնգրեսի ընտրություններում աջակցող գրառում էր կատարել թվիթերյան իր միկրոբլոգում: Նա Թարխանյանի մասին ասել էր՝ «նա, ով լավ է աշխատում, անկասկած կարող է թեկանծություն դնել»:

Республиканский кандидат в Сенат США от штата Невада Дэнни Тарханян, говоря о продаже оружия в стране, заявил, что Геноцид армян можно было бы предотвратить, если бы турецкие власти не конфисковали оружие армянского населения Османской империи.
Участвующий в обсуждении консерватор Уэйн Эллин Рут заявил, что первым, что сделал Адольф Гитлер перед тем, как евреи были убиты в концентрационных лагерях, – был запрет для них на ношение оружия, пишет The Huffington Post.
Сторонник президента США Дональда Трампа Тарханян, в свою очередь, сказал, что армяне также были убиты, поскольку у них не было оружия для самообороны.
«Я – армянин, и Османская империя взяла оружие из рук армян. Они (турки – ред.) пришли и убили 1,5-2 млн армян, так как те не могли обороняться», – сказал Тарханян.
Ранее Трампсделал запись в своем микроблоге в Twitter в поддержку Тарханяна на выборах. Говоря об армянине, президент США отметил, что «тот, кто хорошо работает, безусловно, имеет право выдвигать кандидатуру».