Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարությունը մտադիր է Հայաստանը, Վրաստանը, Թունիսը, Ալժիրը և Մարոկոն ընդգրկել ներգաղթի համար «անվտանգ երկրների» ցանկում, ինչը թույլ կտա արագ մշակել այս երկներից ապաստան հայցող քաղաքացիների տվյալները: Գերմանական Der Westen կայքի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է ներքին գործերի նախարարության քարտուղար Շտեֆան Մայերը:
Նա ասել է, որ երկիրը պատրաստվում է ջիհադիստներին զրկել գերմանական անձնագրերից: Մասնավորապես, Գերմանիայի անձնագրերից կզրկվեն այն ջիհադիստները, որոնք նաև մեկ այլ երկրի քաղաքացի են:
Գերմանիայի Միգրացիայի և փախստականների դաշնային գրասենյակի տվյալներով, 2017 թվականին երկրում ապաստան է հայցել Հայաստանի 3857 և Վրաստանի՝ 3462 քաղաքացի:
«Անվտանգ ծագումով երկրների» կոնցեպտը ստեղծվել է անհեռանկար դիմումներն արագ մերժելու և փախստականների կարգավիճակ ստանալու իրավունքների ոտնահարումներից խուսափելու համար: Ցուցակում հայտնված երկներից քաղաքացիների դիմումները Փախստականների և միգրացիայի դաշնային ծառայությունը շատ հազվադեպ է բավարարում։

Германия внесет Армению в список «безопасных стран происхождения». Об этом заявил парламентский статс-секретарь при министре внутренних Германии Штефан Майер.
Помимо Армении, в список включат Грузию, Тунис, Алжир и Марокко. Это позволит быстрее обрабатывать прошения мигрантов из этих стран о предоставлении убежища, пишет Der Westen.
Как сообщает Федеральное управление по миграции и беженцам ФРГ, в 2017 году прошение о предоставлении убежища в Германии подали 3.462 грузин и 3.857 армян.
Германия также будет лишать джихадистов немецких паспортов.Кроме того, Майер поддержал требование Центрального совета евреев в Германии лишать вида на жительство иностранцев, совершивших преступления на почве антисемитизма.
Ранее новый министр внутренних дел Германии Хорст Зеехофер заявил о желании ускорить процедуру высылки нелегальных мигрантов.
Список «безопасных стран происхождения» – это список стран, которые считаются безопасными для проживания, то есть в них демократическое, гуманное правительство, контролирующее вопросы коррупции, криминала и соблюдение закона. В общем, в этих странах само правительство прекрасно защищает своего гражданина. Никуда бежать не надо — такова основная концепция. Соответственно, прошения от людей из этих стран практически всегда отклоняются.