9 Ապրիլ 2018 - 10:20 AMT
ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորը» կասկածում է, որ Հայաստանը վերաարտահանում է թուրքական լոլիկն ու ապրիլի 11-ից ստուգումներ կիրականացնի հայկական ձեռնարկություններում: Գերատեսչության մամուլի ծառայությունը նշում է, որ Հայաստանում «բարենպաստ իրավիճակ է ստեղծվել թուրքական լոլիկը հանրապետության տարածքում արտադրվածի անվան տակ արտահանելու համար»:
Հարցը ապրիլի 6-ին քննարկվել է «Ռոսսելխոզնադզորի» բանակցություններում ՀՀ գյուղնախարարության սննդի անվտանգության պետական ծառայության փոխղեկավար Եղիշե Մարգարյանի հետ:
«Հայաստանից ռուսական շուկա լոլիկ է արտահանում հիմնակնաում 2 ընկերություն «Սպայկա» ՍՊԸ-ն և «Գրինպրոդուկտ» ՍՊԸ-ն, որոնք ունեն ինչպես սեփական արտադրությունը, այնպես էլ լոլիկ են մթերում այլ արտադրողներից: Վերջին 6 օրում վերոնշյալ կազմակերպությունները ՌԴ են ներկրել գրեթե 2000 տոննա լոլիկ: Արտադրության ծավալների աճն ու դեպի ՌԴ առաքումների ինտենսիվությունը վկայում են թուրքական լոլիկի հնարավոր վերաարտահանման մասին»,-հայտարարել է ռուսական գերատեսչությունը, գրում է «Կոմերսանտը»:
Իրավիճակը պարզաբանելու նպատակով «Ռոսսելխոզնադզորը» հայկական կողմից տեղեկություններ է պահանջել երկրում լոլիկ արտդրողների մասին, ինչպես նաև 2018-ին աճեցման ծավալների և արտադրման վայրերի մասին: Եղիշե Մարգարյանը խոստացել է անհրաժեշտ տվյալները ներկայացնել ապրիլի 10-ին:
Նմանատիպ մեղադրանքներով « Ռոսսելխոզնադզորը» հանդես էր եկել նաև 2016-ին:
2017-ի նոյեմբերին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է մրցակցել ռուսական շուկայում այժմ իշխող լոլիկի մատակարարների հետ և նույնիսկ «նեղել» նրանց: 2018-ի մարտին Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) 32 մլն դոլարի վարկային համաձայնագիր է ստորագրել «Սպայկա» ընկերության հետ: Վարկի նպատակն է օժանդակել ընկերությանը ջերմոցային գործառնությունների ընդլայնման և արտահանման ծավալների ընդլայնման գործում: Ակնկալվում է, որ ծրագրի իրականացման արդյունքում 30 հեկտար զբաղեցնող, կլիմայական պայմանների վերահսկմամբ ջերմոցներում լոլիկի և բուլղարական պղպեղի տարեկան արտադրությունը կհասնի 10 միլիոն կգ և 2 միլիոն կգ համապատասխանաբար:

Россельхознадзор заподозрил Армению в реэкспорте турецких помидоров и с 11 апреля начнет проверку армянских предприятий. Пресс-служба ведомства сообщает, что в Армении «сложилась благоприятная ситуация для поставок томатов турецкого происхождения под видом произведенных на территории республики». Этот вопрос поднимался на переговорах Россельхознадзора с замначальника Госслужбы безопасности пищевых продуктов Минсельхоза Армении Егише Маргаряном 6 апреля.
«На российский рынок томаты поставляются преимущественно двумя организациями-экспортерами (ООО «Спайка» и ООО «Гринпродукт»), которые имеют как собственные производные площади, так и занимаются скупкой томатов у различных производителей. За последние 6 дней указанные организации ввезли почти 2000 тонн томатов. Увеличение объемов производства и интенсивности отгрузки томатов в Россию свидетельствует о возможном реэкспорте томатов армянской стороной, в том числе томатов турецкого происхождения»,— заявило российское ведомство, пишет «Ъ».
Для прояснения ситуации Россельхознадзор запросил у армянской стороны информацию о производителях томатов в республике, а также об объемах выращивания и местах производства продукции в 2018 году. Егише Маргарян пообещал предоставить необходимые данные 10 апреля.
Запрет на поставки помидоров из Турции был наложен Россией в 2016 году после того, как на границе с Сирией национальные силы ПВО сбили российский Су-24. В начале января 2018 года в Россельхознадзоре сообщили, что первые партии томатов из Турции поступят в Россию в ближайшее время. На прошлой неделе российская сторона заявила о готовности расширить список поставщиков помидоров из Турции.