12 Ապրիլ 2018 - 08:46 AMT
Մեծ Բրիտանիայի ՌՕՈւ ինքնաթիռները Սիրիայի դեմ ռազմական գործողության մեկնարկի դեպքում ավիահարվածներ կհասցնեն Կիպրոսում տեղակայված Ակրոտիրի ռազմակայանից: Այդ մասին հայտնել է աղբյուրը կառավարությունում:
«Panavia Tornado կործանիչ ռմբարկուները թռիչքուղու վրա են: Մենք պատրաստ ենք»,-հայտարարել է նա, գրում է Lenta.ru-ն Times թերթի վրա հղումով:
Թերթը գրում է նաև, որ անհրաժեշտության դեպքում գրոհին կմիանա նաև թագավորական նավատորմի 45 HMS Duncan տիպի ռազմանավը: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հրահանգել է երկրի ստորջրյա նավատորմին ուղևորվել դեպի Սիրիայի ափերը: Անձնակազմերը մարտական պատրաստվածության են բերված և Սիրիայի տարածքը գնդակոծելու հրամանի են սպասում, որը հավանաբար, կարող է ստացվել Լոնդոնից ապրիլի 12-ին:
Ապրիլի 11-ին աղբյուրները BBC-ին հայտնել էին, որ Մեյը պատրաստ է բանակը Սիրիա ուղարկել առանց խորհրդարանի համաձայնության: Ապրիլի 6-ի երեկոյան Սիրիայի կառավարական ուժերը սկսեցին Դումա քաղաքն ահաբեկիչներից ազատագրելու գործողությունը: Ավելի ուշ լուրեր տարածվեցին, որ քաղաքում քիմզենք է կիրառվել, որի հետևանքով տասնյակ մարդիկ են զոհվել: Դամասկոսը հերքում է մեղադրանքները: ՌԴ-ն զգուշացրել է ԱՄՆ-ին լուրջ հետևանքների մասին Սիրիային հարվածելու դեպքում:

12 Апрель 2018 - 08:27 AMT
Самолеты ВВС Великобритании в случае начала силовой операции в Сирии будут наносить удары с военной базы Акротири на Кипре. Об этом рассказал источник в правительстве.
«Истребители-бомбардировщики Panavia Tornado находятся на взлетной полосе. Мы готовы», — заявил он, пишет Lenta.ru со ссылкой на газети Times.
Газета также пишет, что в случае необходимости к атаке подключится эсминец Королевского флота типа 45 HMS Duncan.
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй приказала подводному флоту страны отправиться к берегам Сирии. Экипажи субмарин находятся в боевой готовности и ждут приказа об обстреле территории САР, который, вероятно, может поступить из Лондона 12 апреля.
11 апреля источники «Би-Би-Си» рассказали, что Мэй готова направить армию на участие в военной операции в Сирии без согласия парламента.
Вечером 6 апреля сирийские правительственные войска начали операцию по освобождению от боевиков города Дума в Восточной Гуте. Позднее появились сообщения о применении в городе боевых газов, результате чего погибли десятки человек. Дамаск все обвинения в свой адрес отвергает. Россия предупредила США о серьезных последствиях в случае нанесения ударов по Сирии.