19 Ապրիլ 2018 - 11:13 AMT
Ադրբեջանն ու Պակիստանը 2019-ին կարող են համաձայնագիր ստորագրել 10JF-17 կործանիչ-ռմբակոծիչ ձեռք բերելու մասին: Այդ մասին հայտնել է Pakistan Aeronautical Complex (PAC)-ի ներկայացուցիչը, հայտնում է Haqqin.az-ը:
«Ադրբեջանին հետաքրքրող մոդիֆիկացիան՝ JF-17 Block 3-ն, արդեն պատրաստ է: Կործանիչների համար ընտրվել է AESA համակարգի ռադար և առաջիկայում կսկսվեն փորձարկումները: Գնման պայմանագիրը կարող է ստորագրվել 2019-ին »,-ասել է արտադրող ընկերության ներկայացուցիչը:
Նա նշել է, որ սերիական արտադրությունը կսկսվի 2019-ի վերջում կամ 2020-ի սկզբին:
Ըստ ընկերության ներկայացուցչի, բոլոր տեխնիկական հարցերը, որոնք կարող են ազդել Ադրբեջանին կործանիչների վաճառքի վրա, լուծված են: «Մինչև 2018-ի ավարտը նախատեսվում է ներկայացնել ինքնաթիռն Ադրբեջանին և էլի որոշ պատվիրատուների: Ադրբեջանական կողմն, իր հերթին, պետք է լուծի գործարքի ֆինանսավորման հարցերը»,-ասել է նա:
Ընկերության ներկայացուցիչը հավելել է նաև, որ մինչև ընթացիկ տարվա ավարտը Պակիստանն Ադրբեջանին կփոխացի պաշտոնական Բաքվի պատվիրած 10 Super Mwushshak ոսումնավարժական ինքնաթիռները:

19 Апрель 2018 - 12:55 AMT
Азербайджан и Пакистан в 2019 году могут подписать соглашение о закупке истребителей-бомбардировщиков JF-17. Об этом сообщил представитель Pakistan Aeronautical Complex (PAC).
«Интересующая Азербайджан конфигурация JF-17 Block 3 уже готова. Для истребителей выбран радар системы AESA и в ближайшее начнется ее испытание. Контракт на их закупку может быть подписан в 2019 году»,- сказал представитель PAC, пишет Haqqin.az.
Он отметил, что серийное производство JF-17 Block 3 начнется в конце 2019 – начале 2020 года.
По словам представителя PAC, все технические вопросы, которые могли бы повлиять на продажу истребителей Азербайджану, решены.
«До конца текущего года планируется презентация JF-17 Block 3 Азербайджану и клиентам из нескольких других стран. Азербайджанская сторона, в свою очередь, решает вопросы финансирования сделки»,- отметил собеседник сайта.
По его словам, до конца 2018 года Пакистан поставит Азербайджану все 10 заказанных официальным Баку учебно-тренировочных самолетов Super Mushshak.
В 2018 году Белоруссия планирует приступить к выполнению первого экспортного контракта на поставку 10 реактивных систем залпового огня (РСЗО) «Полонез». Вероятным заказчиком системы называется Азербайджан: министр обороны этой страны уже посещал Белоруссию, где знакомился с технологией производства РСЗО.